لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

بوش: ايران بابت مسلح کردن شيعيان عراق بهای سنگينی را خواهد پرداخت


رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، جرج بوش، بموجب اين گزارش که جمهوری اسلامی ايران شبه نظاميان شيعه عراق را مسلح می کند به تهران هشدار داد که بهای سنگينی را پرداخت خواهد کرد. آقای بوش امروز (پنجشنبه) در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت که از بابت رفتار ايران برآشفته است.

پرزيدنت بوش گفت به اعتقاد وی نخست وزير عراق، نوری المالکی، «مطلقا درک می کند» که ايران عامل بی ثباتی برای کشور او و منطقه است.

آقای مالکی امروز به سفرش به ايران خاتمه داد. جمهوری اسلامی اتهامات مکرر آمريکا مبنی بر دادن سلاح (منجمله بمب های ضد نفربر که عليه نيروهای آمريکايی استفاده شده است) و آموزش به شبه نظاميان شيعه عراقی را رد کرده است.

معاون رئيس جمهوری اسلامی ايران، پرويز داوودی، امروز به آقای مالکی گفت که برقراری صلح و امنيت در عراق به خروج آنچه که وی «نيروهای خارجی» خواند بستگی دارد.

خبرگزاری دولتی ايران ديروز (چهارشنبه) از قول رئيس جمهوری اسلامی محمود احمدی نژاد نقل کرد که ايران و عراق در برقراری صلح و امنيت در منطقه «مسئوليت سنگينی» برعهده دارند. بنا بر اين گزارش، آقای مالکی از نقش «سازنده و مثبت» ايران در کمک به بهبود وضع امنيتی کشور و مردم عراق قدردانی کرد.

آقای مالکی زمانی خود در ايران بصورت تبعيدی بسر می برد. او تاکنون از حمايت آشکار ادعاهای آمريکا مبنی بر اينکه ايران شبه نظاميان شيعه را مسلح می کند اباداشته است.

XS
SM
MD
LG