لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

کنفرانس صلح افغانستان بدون حضورمشرف آغاز بکار کرد


يک کنفرانس چهار روزه صلح در کابل، صدها سياستمدار و رهبر ايلات را از گوشه و کنار افغانستان و پاکستان گردهم آورده است.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان امروز در سخنرانی افتتاحيه کنفرانس خواستار همکاری گسترده تر دو کشور در جنگ عليه تروريسم شد.

مهار کردن ستيزه گران طرفدار طالبان در دوسوی مرز های مشترک افغانستان و پاکستان در کانون بحث های کنفرانس است.

هر يک از دو کشور که مناسباتشان بسيار سرد شده است، ديگری را در شدت گرفتن خشونت در منطقه مسئول و مقصر معرفی ميکند.

پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان ديروز در اقدامی ناگهانی برنامه شرکت در اين کنفرانس صلح مورد حمايت آمريکا را لغو کرد و گفت برای مقابله با مسائل داخلی نميتواند کشور را ترک کند.

بجای آقای مشرف، شوکت عزيز نخست وزير پاکستان در جلسه کنفرانس شرکت کرده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت آمريکا موضع آقای مشرف را درک ميکند، اما وارد جزئيات نشد.

آقای مشرف و آقای کرزی سال گذشته در ملاقاتی در واشنگتن که پرزيدنت بوش ميزبان آن بود با تشکيل اين کنفرانس موسوم به جرگه موافقت کرده بودند.

تشکيل اين کنفرانس در هفته های اخير با موانع مختلفی مواجه شده بود .

اوايل هفته يک گروه از رهبران طوايف ناحيه وزيرستان شمالی گفتند کنفرانس را تحريم ميکنند و از نيروهای امنيتی پاکستانی خواستار خروج از آن ناحيه شدند. طالبان نيز با تشکيل کنفرانس صلح مخالفت کرده است و ميگويد آمريکا ميخواهد از طريق اين کنفرانس برای خود حمايت کسب کند.

در گزارش ديگری آمده است که بدنبال انفجار بمب جاده ای در شمالغربی پاکستان عمليات نظامی درگرفت که طی آن دستکم ۱۰ شبه نظامی کشته و پنج تن از سربازان پاکستانی زخمی شدند.

سخنگوی ارتش پاکستان، ارتشبد وحيد ارشد گفت پس از انفجار سربازان سر بدنبال شبه نظاميانی گذاشتند که پا بفرار گذاشته بودند و به طرف خودروهايشان تير اندازی کردند.

از سوی ديگر مقامات پاکستانی امروز (پنجشنبه) اعلام نمودند که ۱۶ سرباز کماندو در جنوب وزيرستان بوسيله افراد مسلحی ربوده شدند. اطلاع ديگری در اين مورد بدست نيامده است.

از زمان درگيری های مسجد لعل اسلام آباد در ماه گذشته و برهم خوردن معاهده صلح با نيروهای پاکستانی، خشونت ها در منطقه شمالغربی اين کشور، منطقه تحت نفوذ طالبان و القاعده، رو به افزايش گذارده است.

XS
SM
MD
LG