لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

رهبران دو کره پس از هفت سال با يکديگر ديدار می کنند


دو کره شمالی و جنوبی اعلام کردند که در جريان اولين ديدار رسمی بين دو کشور در هفت سال گذشته، که قرار است اواخر ماه جاری ميلادی در پيونگ يانگ برگزار شود، رهبران دو کره با يکديگر ديدار خواهند کرد.

مشاور امور امنيتی رياست جمهوری کره جنوبی، باک جونگ-چون، روز چهارشنبه در سئول به خبرنگاران اظهار داشت که پرزيدنت روه مو-هيون از هفتم شهريورماه بمدت سه روز با رهبر کره شمالی، کيم جونگ-ايل، ملاقات خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی، کورين سنترال، روز چهارشنبه صحت اين خبر را تائيد کرد، و گفت مقامات دو کشور در کسانگ Kaesong ،شهر مرزی کره شمالی، ديداری خواهند داشت تا جزئيات چگونگی برگزاری مذاکرات دو رهبر را تنظيم کنند.

مقامات آمریکا، ژاپن وچین وهمچنین دبیرکل سازمان ملل متحد ابرازامیدواری کرده اند که اجلاس سران کره شمالی وکره جنوبی که قراراست درماه جاری برگزارشود، به بهبود روابط جاری درشبه جزیره کره کمک کند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روزچهارشنبه اظهارداشت اعلام تشکیل این اجلاس گام مثبتی برای گفتگومیان کره شمالی و کره جنوبی به شمارمی رود. آقای مک کورمک افزود با این حال انتظار نمی رود که این اجلاس کوشش های جاری درگفتگوهای شش جانبه را درجهت غیراتمی کردن شبه جزیره کره کاهش دهد.

کره جنوبی، آمريکا، چین، ژاپن و روسیه کوشش می کنند پیونگ یانگ را درمقابل بهره مندی از مشوق های دیپلماتیک ومالی به پایان دادن به برنامه اتمی خود ترغیب کنند.

آخرين بار که دو کره شمالی و جنوبی مذاکراتی داشتند هنگامی بود که آقای کيم و رئيس جمهوری وقت کره جنوبی، کيم دای-جونگ، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۰ ميلادی در پيونگ يانگ با يکديگر ملاقات کردند. آن مذاکرات به همکاری های تا آنموقع بی نظيری منجر شد، اگرچه دو کشور همچنان در حالت جنگ به سر می برند زيرا جنگ دهه ۱۹۵۰ مابين ايشان صرفا با آتش بسی متوقف شد.

در دهه های پس از آن زمان تا کنون دو کره همواره با وجود مين های زمينی که اين شبه جزيره را قسمت کرده و در سايه وجود بيش از يک ميليون سرباز در ناحيه بی طرف اعلام شده مابين بسر می برند.

XS
SM
MD
LG