لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

براون: مقررات اعطای پناهندگی به کارمندان بريتانيا درعراق بازبينی شود


نخست وزير بريتانيا، گوردون براون، دستور داد تا مقررات اعطای پناهندگی سياسی به مترجم های عراقی که در کنار نيروهای بريتانيايی مستقر در عراق کار می کردند مورد بازبينی قرار گيرد.

دستور آقای براون امروز (چهارشنبه) بدنبال آن صادر شد که يک گزارش خبری در بريتانيا حکايت کرد به مترجم های عراقی گفته شده است که در صورت درخواست پناهندگی به ايشان اولويت داده نخواهد شد.

از زمان حمله سال ۲۰۰۳ به عراق هزاران عراقی برای نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا و خبرنگاران غربی کار می کردند. صدها تن از اين مترجم ها و خانواده هايشان و بسياری از کارمندان عراقی ديگر به اتهام همکاری با دشمن مورد هدف گلوله های شبه نظاميان و شورشيان قرار گرفته و کشته شده اند.

از آنجا که دانمارک قبل از بيرون کشيدن نيروهايش در ماه گذشته به صدها مترجم عراقی، خانواده ها و خويشاوندانشان پناه داد، فشارها بر بريتانيا برای اعطای پناهندگی به کارمندانش در عراق افزايش يافته است.

اين گزارش که در روزنامه تايمز به چاپ رسيد باعث خشم افسران ارتش بريتانيا و سياستمدارانی شد که می گويند دولت نبايد عراقی هايی که جانشان را با کار کردن برای نيروهای بريتانيايی بخطر انداختند ترک کند.

ايالات متحده وعده کرده است که تا پايان سال ميلادی جاری به هزاران مترجم عراقی پناهندگی اعطا کند. اسپانيا و پرتغال نيز گفته اند که به متقاضيان پناهندگی ويزا بدهند.

XS
SM
MD
LG