لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

مشرف از شرکت در مذاکرات صلح در افغانستان عذر خواست


رئيس جمهوری پاکستان، پرويز مشرف، از شرکت در مذاکرات صلحی که به منظور متحد کردن رهبران محلی در پيکار با شبه نظاميان طالبان برگزار خواهد شد عذر خواست.

اطلاعيه وزارت امور خارجه پاکستان می گويد که روز چهارشنبه ژنرال مشرف با رئيس جمهوری افغانستان، حامد کرزی، تلفنی تماس گرفت و به وی اطلاع داد که به دليل «مشغوليتهايی» در اسلام آباد در شورای قبيله ای (جرگه) شرکت نخواهد کرد. وزارت خارجه اعلام کرد که نخست وزير، شوکت عزيز، بجای ژنرال مشرف در جرگه حضور پيدا خواهد کرد.

ژنرال مشرف، عليرغم غيبتش به آقای کرزی اطمينان بخشيد که وی از پشتيبانی کامل پاکستان در برگزاری موفقيت آميز جرگه برخوردار است. کنفرانس صلح چهارروزه که قرار است از فردا (پنجشنبه) آغاز شود از هماکنون با پسرفت هايی روبرو بوده است.

در اوايل هفته جاری گروهی از رهبران قبيله ای در ناحيه وزيرستان شمالی (پاکستان) اعلام نمود تا زمانی که نيروهای انتظامی پاکستان از منطقه خارج نشوند جرگه را تحريم خواهد کرد. طالبان نيز بدليل نداشتن نمايندگی در جرگه مخالفت خود را اعلام داشته و آن را نماد تلاشهای آمريکا برای يافتن حمايت محلی قلمداد کرد.

مقامات افغانستان گفته اند که اميدوارند برگزاری جرگه همکاری های بين دو کشور را بيشتر کند. ژنرال مشرف و آقای کرزی سال گذشته حين ملاقاتی در کاخ سفيد به ميزبانی پرزيدنت بوش با برگزاری اين تجمع صلح موافقت کرده بودند. بيش از ۷۰۰ تن از سياستمداران محلی، رهبران مذهبی و بزرگان قومی و قبيله ای برای شرکت در اين همآيش برگزيده شده اند.

XS
SM
MD
LG