لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

مالکی برای انجام مذاکرات درباره وضعيت امنيتی عراق به ترکيه رفت


انتظار می رود که صحبت های نخست وزير عراق، نوری المالکی، با نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، بر مسايل امنيتی و نگرانی های دولت ترکيه درباره شورشيان کرد که از مناطقی در خاک عراق بعنوان پناهگاه برای خود استفاده می کنند تمرکز داشته باشد. نخست وزير عراق اين ديدار را به عنوان کوششی برای گشودن طيف وسيعی از روابط دوطرفه توصيف نمود.

گفته می شود که نخست وزير ترکيه امروز (سه شنبه) به همتای عراقيش در مورد پناه جستن کردهای شورشی وابسته به حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک.) در خاک عراق هشدار خواهد داد.

ترکيه تهديد کرده است که به حملاتی در ورای مرزهايش در خاک عراق به پايگاه های پ. ک. ک. دست خواهد زد. ايالات متحده و عراق گفته اند که چنين عملی به بی ثباتی منطقه نسبتا آرام کردنشين شمال عراق خواهد انجاميد.

رهبر تشکيلات دولتی کردستان عراق، مسعود بارزانیف درخواستهای ترکيه مبنی بر جمع آوری پايگاه های پ. ک. ک. را رد کرده است.

آقای مالکی سپس چهارشنبه به ايران خواهد رفت.

در همين حال ارتش آمريکا در عراق اعلام کرد که نيروهای ائتلاف در يکسری حملات هماهنگ شده در سراسر کشور ۸ تروريست را از پای درآوردند و ۲۹ نفر ديگر را بازداشت کردند.

در اعلاميه ارتش آمده پنج تروريست در حملات روز دوشنبه در شمال پايتخت، که رهبر القاعده عراق را هدف قرار داده بود، کشته شدند. ارتش آمريکا می افزايد که با استفاده از اطلاعات بدست آمده در اين يورش امروز (سه شنبه) حملات ديگری را سامان داد که به کشته شدن سه تروريست ديگر انجاميد. سربازان همچنين ۱۵ نفر را در عملياتی در تکريت، موصل، و بيجی به ظن تروريست بودن در شبکه القاعده عراق دستگير کردند.

در واقعه ديگری، روز سه شنبه ارتش اعلام نمود که سربازان يکی از رهبران گروه جيش المهدی، که از روحانی شيعه افراطی مقتدی الصدر پيروی می کند، را بازداشت کرده اند. در اين مورد بيانيه ارتش گفت عقيده بر اين است که مظنون رهبر تروريست هايی است که عليه سربازان عراقی دست به حملاتی زده بودند.

باز در رويداد ديگری، ارتش اعلام کرد ديروز يک بمب جاده ای در بغداد باعث مرگ يک سرباز آمريکايی شد.

XS
SM
MD
LG