لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

طالبان بوش و کرزی را مسئول سرنوشت گروگانهای کره جنوبی قلمداد کرد


شورشيان طالبان اعلام کرده اند که از نظر ايشان رئيس جمهوری افغانستان، حامد کرزی، و پرزيدنت بوش مسئول ۲۱ گروگان کره جنوبی هستند که سه هفته گذشته را در اسارت اين گروه بسر برده اند. بنا به گفته خبرگزاری ها سخنگوی طالبان، يوسف احمدی، گفته است که جان اين گروگان ها در دست کرزی و بوش است که هماکنون سرگرم گفتگو در کمپ ديويد هستند.

گروگان گيران در عوض رها کردن گروگانها خواستارآزادی شبه نظاميان زندانی خود شده اند. ليکن آقای کرزی بارها امکان چنين مبادله ای را رد کرده و گفته است که معامله با تروريستها صرفا به گروگانگيری های بيشتری خواهد انجاميد. گروگانگيران تاکنون دوتن از گروگانها را به قتل رسانيده اند.

در عين حال مقامات کره جنوبی گفته اند که با يکی از گروگانها تماس حاصل کرده اند. به گفته يکی از مقامات، که نخواسته نامش فاش شود، طالبان شنبه گذشته به يکی از گروگانها اجازه دادند تا با ديپلماتهای سفارت کره جنوبی در کابل تماس تلفنی برقرار کند.

اکثريت گروگانهای کره جنوبی را زنان تشکيل می دهند. پس از قريب به سه هفته که از اسارتشان می گذرد اغلب از سلامت خوبی برخوردار نيستند.

روز يکشنبه داروهايی که برای گروگانها ارسال شده بود در مکانی که طالبان مقرر کرده بودند تحويل داده شد. تلاشها برای انجام مذاکرات مستقيم بين طالبان و نمايندگانی از کره جنوبی درباره سرنوشت گروگانها و حل اين بحران انسانی با عدم توافق بر سر مکان مذاکرات تاکنون بی ثمر بوده است.

XS
SM
MD
LG