لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

پليس عراق از کشته شدن دستيار آيت الله سيستانی در شليک افراد مسلّح در نجف خبرميدهد


ارتش آمريکا در عراق از کشته شدن چهار سرباز آمريکائی در عمليات رزمی در بغداد خبر داده است. اعلاميه امروز ارتش ميگويد سه سرباز، پنجشنبه شب و هنگامی کشته شدند که يک بمب جاده ای در کنار واحد گشتی آنها در شرق بغداد منفجر شد. در اين انفجار يازده سرباز آمريکائی نيز مجروح شدند. ارتش آمريکا پيشتر از کشته شدن يک سرباز و مجروح شدن سه سرباز ديگر در عملياتی در غرب بغداد خبر داده بود.

در همين حال پليس عراق ميگويد افرادی مسلّح يک دستيار آيت الله عظمی علی سيستانی ، مرجع شيعيان عراق را کشته اند. به گزارش پليس ، شيخ فاضل عقيل روز پنجشنبه در تيراندازی از داخل يک اتوموبيل در مقابل خانه اش در شهر نجف کشته شد. يک دستيار ديگر آيت الله سيستانی نيز ، که مامور جمع آوری خمس و ذکات بود، ماه گذشته در نجف به ضرب گلوله کشته شده بود.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا که روز پنجشنبه از سفر به خاورميانه به آمريکا بازگشت تصديق کرده است که مقامات آمريکائی دشواريهای دولت عراق برای رسيدن به آشتی ملی را دست کم گرفته بودند. آقای گيتس گفت بی اعتمادی رهبران سُنّی، شيعه و کرد به يکديگر عميق تر و شديد تر از آن است که تصور ميرفت.

بزرگترين جبهه سياسی سُنّی عراق روز چهارشنبه خروج خود را از دولت ائتلافی نوری المالکی نخست وزير شيعه اعلام کرد که ضربه ای ديگر به تلاش برای آشتی ملی در عراق تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG