لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

توقف معاملات مالی دو بانک عمده آلمانی با جمهوری اسلامی


توقف معاملات مالی دو بانک عمده آلمانی با جمهوری اسلامی
توقف معاملات مالی دو بانک عمده آلمانی با جمهوری اسلامی

دویچه بانک بزرگترین بانک آلمان اعلام کرد بزودی معامله بانکی با ایران را متوقف می سازد. کامرز بانک دومین بانک بزرگ آلمان نیز همین سیاست را اعلام کرد.

طی سال گذشته مقامهای وزارت خزانه داری آمریکا با نمایندگان دولتها و نهادهای خصوصی اروپا ، آسیا و خاورمیانه در باره مخاطره های معامله با ایران گفتگو کرده اند. و یادآور شده اند که ایران درگیر فعالیتهای گسترش جنگ افزارهای هسته ای و حمایت از تروریسم است.

نهادهای مالی سوئیس، بریتانیا و ژاپن نیز تصمیم به قطع رابطه با ایران گرفته اند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید این اقدامها مهم بوده است:
****کشورها دارند اعتبار صادراتی خود به ایران را کاهش می دهند. و مهم تر اینکه شما شاهد اقدام مهم نهادهای مالی بین المللی، بانکها، نهادهای سرمایه گذاری هستید. آنها دارند دوباره فکر می کنند که آیا باز هم با ایران و نهادهای ایرانی کار کنند یا نه.

مک کورمک می گوید دلیلش این است که این نهادهای مالی برای شهرتشان ارزش قائلند:
****و اگر شما نهادی داشته باشید که ناهشیارانه خود را در معامله غیر قانونی با نهادهای ایرانی درگیر کند به اشتهار بین المللی تان لطمه می زند در نتیجه، کسب و کار هم آسیب خواهد دید. بنا براین آنها تصمیم می گیرند معامله های تجاری شان را با ایران کاهش دهند، یا اصلا قطع کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر برنامه هسته ای ایران با صدور دو قطعنامه مجازاتهایی را بر ایران تحمیل کرده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید این امر ایران را منزوی می کند. خانم رایس می افزاید" ما باید با اعمال فشار بر ایران رژیم را به تغییر سیاستهایش وادار کنیم"

XS
SM
MD
LG