لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

ادامه اجلاس سازمان ملل و اتحاديه اروپا درباره دارفور در تانزانيا


انتظار ميرود امروز، دوشنبه، اجلاس سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا که روز جمعه در تانزانيا آغز شد، ادامه يابد. اين نشست با هدف متقاعد ساختن شورشيان دارفور به قبول چارچوبی برای مذاکرات صلح تشکيل شده است. اين جلسه سه روزه در شهر آروشا در تانزانيا برگزار شد.

پاسکال گاياما سفير کنگو در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت پيدا کردن راه حلی سياسی برای صلح در ناحيه جنگ زده دارفور سودان مهم ترين موضوع بحث در جلسه تانزانيا است.

گفتگوهای تانزانيا در اجرای قطعنامه ای است که روز سه شنبه از تصويب شورای امنیت سازمان ملل متحد گذشت. اين قطعنامه مقرر ميدارد که يک نيروی بيست و شش هزار نفری پاسدار صلح مرکب از نيروهای سازمان ملل و اتحاديه آفريقا در ماه اکتبر به منطقه دارفور اعزام شود. همچنين گفتگوهای صلح ميان شورشيان و شبه نظاميان عرب جانجاويد ، که پشتيبان دولت سودان هستند، انجام شد.

پيش از اين سليم احمد سليم، فرستاده ويژه اتحاديه آفريقا در دارفور گفت: "هدف از اجلاس آروشا در درجه نخست دادن فرصت به طرفين مخاصمه است تا گرد هم آيند و ميان خودشان تبادل نظر کنند؛ و نيز دادن فرصتی به من و همکار من جان الياسون است تا ما نيز با آنها در باره مسائل مربوط به صلح دارفور تبادل نظر کنيم."

جان الياسون ، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد نيز اظهار کرد که: "ما با نمايندگان گروههای شورشی پيرامون تقسيم قدرت، تقسيم ثروت، و امنيت منطقه گفتگو خواهيم کرد، و نيز درباره چگونگی انجام گفتگوهای صلح، نمایندگان ميز مذاکرات، و مسائل مشابه دیگر صحبت خواهيم کرد."

سلیم و الیاسون مشترکاً ریاست اجلاس را برعهده خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG