لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

طالبان از موافقت با مذاکرات مستقيم با کره جنوبی برای آزادی گروگان ها خبرداده است


طالبان در افغانستان از موافقت با انجام مذاکراتی مستقيم با يک مقام ارشد کره جنوبی در باره آزاد ساختن بيست و يک گروگان آن کشور خبر داده است. دو طرف هنوز بايد در مورد محل مذاکرات به توافق برسند.

کره جنوبی و آمريکا توسل به زور را برای آزاد ساختن گروگان ها منتفی دانسته اند.

يک سخنگوی رياست جمهوری کره جنوبی گفت هرگونه اقدامی برای نجات دادن گروگان ها بايد با اجازه آن کشور انجام گيرد. در همين حال هياتی از قانونگزاران کره جنوبی راهی آمريکا شده است تا واشنگتن را به کمک برای پايان بخشيدن به روياروئی متقاعد کند.

طالبان ميگويد گروگان ها هنوز زنده هستند اما اخطار کرده است که توسل به عمليات نظامی برای نجات آنها جانشان را به خطر می اندازد.

مقامات افغان روز چهارشنبه اعلاميه هائی را در ولايت غزنی پخش کردند که حاوی اخطار در مورد احتمال انجام عمليات نظامی در آن ولايت بود. تصور ميرود طالبان گروگان ها را در ولايت غزنی در اسارت دارد. اما مقامات ميگويند اشاره اعلاميه ها به عمليات معمول و رايج نظامی است و به بحران گروگان ها ارتباطی ندارد.

گروگانگيران تا کنون دو گروگان مرد را کشته اند و از دولت اافغانستان خواستار آزادی زندانيان طالبان در ازای آزادی بقيه گروگان ها شده اند . دولت افغانستان ميگويد زندانيان طالبان را با گروگان ها مبادله نميکند.

گروگان ها که مسيحيان داوطلب خدمات خيريه هستند روز نوزدهم ژوئيه هنگامی که با اتوبوس از کابل به ولايت جنوبی قندهار ميرفتند که پايگاه طالبان است، ربوده شدند.

XS
SM
MD
LG