لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

بزرگترين گروه سُنّی عراق از دولت ائتلافی مالکی خارج شد 


پليس عراق از کشته شدن دست کم هفتاد نفر در چند بمب گذاری امروز در بغداد خبر ميدهد که با مجروح شدن دهها نفر ديگر همراه بوده است. مرگبار ترين انفجارها ناشی از يک انفجار انتحاری بود که در نزديکی يک پمب بنزين در جنوب غربی بغداد رخ داد و دست کم پنجاه کشته بجا گذاشت. در اين حمله که با منفجر ساختن يک تانکر نفت کش در محله منصوريه بغداد انجام گرفت شصت نفر نيز مجروح شدند. پيشتر در انفجاری ديگر در قلب بغداد، در نزديکی يک بستنی فروشی معروف، دست کم هفده نفر کشته و بيش از سی نفر مجروح شده بودند.

در صحنه سياسی، بزرگترين گروه سُنّی های عرب عراق خروج خود را از دولت ائتلافی نوری المالکی نخست وزير عراق اعلام کرده است و ميگويد وی در تحقق بخشيدن به خواست های اين گروه قصور کرده است. سخنگوی جبهه وفاق عراق امروز در بغداد به خبرنگاران گفت شش وزير اين گروه در کابينه استعفای خود را تسليم ميکنند. جبهه وفاق هفته گذشته فهرستی از خواست های خود را به نوری المالکی نخست وزير تسليم کرده بود، که مقابله با رفتار شبه نظاميان شيعه و اصلاح در ضوابط عمليات تعقيب و توقيف بخشی از آنها بود. جبهه وفاق از ژوئن گذشته برای اعتراض به نحوه عمل و ضوابط حقوقی و قضائی عليه اسد ال هاشمی وزير فرهنگ، که به ترتيب دادن قتل يک سياستمدار متهم شده است، شرکت در جلسات کابينه را تحريم کرده بود.

يک سخنگوی کاخ سفيد خروج جبهه وفاق را کم اهميت جلوه داد و گفت اين جبهه کاملا از روند سياسی خارج نشده است و بعضی از عرب های سُنّی کماکان در مشاغل عالی باقيمانده اند.

در همين حال ارتش آمريکا ميگويد نيروهای عراقی و ائتلاف يک گور جمعی را در استان دياله کشف واقع در شرق بغداد کشف کرده اند. سکنه محل ميگويند القاعده عراق ماه گذشته هفده روستائی را کشتند که افراد مسن و کودکان نيز جزو آنان بودند.

ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن چهار سرباز آمريکائی و مجروح شدن شش سرباز ديگر به سبب اصابت خودروی گشتی آنها به يک بمب قدرتمند قابل نفوذ در زره پوش ها در شرق بغداد خبر ميدهد .مقامات آمريکائی ايران را به فراهم کردن چنين بمب هائی برای شورشيان در عراق متهم کرده اند.

در واشنگتن حسابرسان دولت آمريکا ميگويند آمريکا نوزده ميليارد و دويست ميليون دلار برای تعليم و تجهيز نيروهای امنيتی عراق اختصاص داده است، اما ارتش نتوانسته است کاملا مشخص کند که عراقی ها چه تجهيزاتی دريافت کرده اند. گزارش اداره کل حسابرسی ميگويد تا ماه ژوئيه ارتش سيستمی کامل و جامع برای ردگيری تجهيزات نداشته است. بازرسان در مورد صد و نود هزار اسلحه در دو سيستم متفاوت حسابرسی ارتش، اطلاعاتی ضد نقيض پيدا کرده اند.

سفير عراق در آمريکا هفته گذشته گفته بود عراق برای تسليحات و تجهيزات نظامی سراغ چين رفته است زيرا آمريکا برای فراهم کردن آنها با تاخير روبروست.

XS
SM
MD
LG