لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

عربستان سعودی ازکنفرانس صلح پيشنهادی بوش برای خاورميانه جانبداری ميکند


شاهزاده سعود ال فيصل وزير امورخارجه عربستان سعودی ميگويد آن کشور از کنفرانس صلح پيشنهادی پرزيدنت بوش در مورد خاورميانه جانبداری ميکند. وزير امورخارجه عربستان سعودی اين پشتيبانی را امروز در کنفرانس خبری مشترکی که پس از ملاقات با کاندوليزا رايس وزير امورخارجه و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا در جده داشت مطرح ساخت. شاهزاده سعود الفيصل گفت دولت عربستان سعودی از اين پيشنهاد استقبال ميکند و افزود برای صلح تحرکی بين المللی بودجود آمده است که اسرائيل هم بايد به آن واکنش نشان بدهد.

خانم رايس و آقای گيتس قبلا در مصر در ملاقاتی با مقاماتی عاليرتيه از مصر ، اردن و شش کشور عرب حوزه خليج فارس و تشکيل دهنده شورای همکاری خليج، در باره کنفرانس پيشنهادی تبادل نظر کرده بودند.

خانم رايس ابراز اميدواری کرد که سفر امروز او به بيت المقدس و رام الله به تحرک در مذاکرات و تماس های اسرائيل و فلسطينيان منجر شود.

خانم رايس و آقای گيتس در جده در باره اوضاع عراق و ديگر مسائل منطقه ای با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی صحبت کردند. هدف از اين سفر مشترک و کم سابقه خانم رايس و آقای گيتس به خاورميانه اطمينان بخشيدن مجدد به دولت های عرب به تعهدات آمريکا در منطقه است.

دولت بوش روز دوشنبه طرح افزايشی چند ميليارد دلاری در کمک های نظامی به متحدان عرب و اسرائيل را ارائه داد. در همين حال يک گروه از قانونگزاران آمريکائی لايحه ای را ارائه داده اند که هدف آن جلوگيری از فروش تسليحات به کشورهای عرب است. اين قانونگزاران پای بندی عربستان سعودی را به جنگ عليه تروريسم، و نيز ابهام در موضع آن کشور در مقابل اسرائيل را مورد سئوال قرار داده اند .

ايران نيز از طرح افزايش کمک های نظامی انتقاد کرده است و ميگويد اين اين طرح منطقه را بی ثبات ميکند. خانم رايس ميگويد هر گونه بی ثباتی موجود را می توان به ايران و حمايتی که از افراطيون فلسطينی و لبنانی و شورشيان در عراق بعمل می آورد نسبت داد.

در طرح افزايش کمک های نظامی، سهم اسرائيل برای يک دوره ده ساله جمعا سی ميليارد دلار خواهد بود، که افزايشی بيست و پنج درصدی خواهد داشت. مصر نيز سيزه ميليارد دلار کمک نظامی دريافت خواهد کرد. به گفته يک مقام ارشد دفاعی آمريکا در طرح پشنهادی ارزش معاملات تسليحاتی با عربستان سعودی نيز به بيست ميليارد دلار خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG