لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۵

تايوان مجددا خواستار عضويت در سازمان ملل متحد شد


رئيس جمهوری تايوان با ارسال دو نامه به سازمان ملل متحد درخواست اين جزيره برای عضويت در اين مجمع جهانی را تکرار کرد.

سخنگوی پرزيدنت چن شويی بين، ديويد لی، اعلام کرد که اين دو نامه امروز (چهارشنبه) به بان کی مون، رئيس سازمان ملل متحد، و نماينده چين در سازمان ملل تسليم شد.

خبرگزاری سين هوا گزارش کرد که سفير چين در سازمان ملل، وانگ گانگيا، بطور سريع اين درخواست را رد کرده و نامه را پس فرستاد. وانگ آقای چن را «يک آشوبگر بين المللی» خواند و گفت اين درخواست يک «کلک ناچيز» است. وی اضافه کرد که انتظار دارد بان کی مون نيز تقاضای تايوان را رد کند.

هفته پيش، دفتر رئيس سازمان ملل درخواست تايوان برای عضويت را پيش از آنکه در اجلاس عمومی مورد بحث قرار گيرد مردود دانست. اين دفتر اعلام کرد که قطعنامه شماره ۲۷۵۸ که در سال ۱۹۷۱ ميلادی مورد تصويب قرار گرفت نمی گذارد تايوان عضويت جداگانه ای برای خودش در سازمان ملل داشته باشد.

آقای چن پاسخ داد که هيچ فردی، منجمله مقام رياست سازمان ملل، اين حق را ندارد که در مورد تقاضای تايوان حکم صادر کند. او سوگند ياد کرد که به تلاش برای احقاق حق تايوان ادامه داده و خواستار آن شد تا مجمع عمومی و شورای امنيت تقاضای تايوان را مورد بحث قرار دهند.

تايوان، با نام رسمی «جمهوری چين» در سال ۱۹۷۱ عضويتش را در سازمان ملل به نفع چين از دست داد. از سال ۱۹۹۳ تاکنون هر بار که تايوان سعی کرده به عضويت سازمان ملل در آيد، با تقاضايش موافقت نشده است. امسال برای اولين بار اين کشور بجای جمهوری چين با نام تايوان درخواست عضويت دارد.

چين ادعا می کند که جزيره خودمختار تايوان درواقع جزيی از سرزمين چين بوده و ضرورتی ندارد که به عضويت جامعه جهانی درآيد.

XS
SM
MD
LG