لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۹

طرح پيشنهاد ايجاد سازمان انرژی اتمی برای آسيا در دست تهيه است


وزیران امور خارجه کشورهای آسیای جنوب شرقی و همتايانشان از اقصی نقاط جهان مشغول بررسی طرح پيشنهادی برای ايجاد يک آژانس ديده بان انرژی هسته ای برای آسيا هستند.

همایش ده مليتی امور امنیتی آسیا موسوم به آسه آن ASEAN امروز (چهارشنبه) ميزبان نشست وزیران امور خارجه سازمان کشورهای آسیای جنوب شرقی در مانيل پايتخت فيليپين است. هيئتهای نمايندگی از ١٧ کشور ديگر منجمله چين، روسيه، ايالات متحده، و اعضای اتحاديه اروپا نيز در اين نشست شرکت دارند.

از آنجا که تعداد فزاينده ای از کشورهای آسيايی برای بدست آوردن منابع انرژی تلاش می کنند، کشورهای آسیای جنوب شرقی دنبال تضمين هايی هستند تا نيروی اتمی صرفا برای مصارف صلحجويانه بکار رود. به اين منظور آسه آن در صدد همکاری های نزديک تر با سازمان ملل و شعبه مسئول ديده بانی انرژی اتمی آن يعنی سازمان بين المللی انرژی اتمی است. آسه آن همچنين خواستار تقويت تضمين های اتمی است.

جان نگروپونته، قائم مقام وزارت امورخارجه آمريکا، که در اين نشست حضور دارد تلاشهای شرکت کنندگان در آسه آن برای ارتقای صلح، ثبات و موفقيت در منطقه را ستود. وی همچنين به رهبران آسه آن اطمينان خاطر داد که ايالات متحده نسبت به بهروزی منطقه متعهد است. کاندوليزا رايس که برای ارتقای صلح بين اسرائيل و فلسطينيان در خاورميانه بسر می برد در نشست امسال آسه آن حضور ندارد.

XS
SM
MD
LG