لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

کنگره آمريکا از ژاپن خواست برای وادار کردن زنان آسيايی به روسپی گری عذرخواهی کند


نخست وزير ژاپن، شينزو آبه، گفت وی متاسف است که کنگره آمريکا از ژاپن خواسته نسبت به وادار ساختن هزاران زن آسيايی به تن فروشی در طی جنگ جهانی دوم عذر خواهی کند.

شينزو آبه که امروز (سه شنبه) در توکيو با خبرنگاران صحبت می کرد گفت دولت ژاپن جبران مافات کرده و مضافا اينکه کابينه وی شفاف ساختن نظراتش در اينباره را ادامه خواهد داد.

توکيو در سال ۱۹۹۳ ميلادی به نقش خودش در روسپيگری زمان جنگ اذعان داشته و نخست وزير کنونی ژاپن، آقای آبه، آن موضع را مورد تائيد قرار داده است. اما او چندماه پيش با گفتن اين که درباره اکراه زنان نامبرده و يا وادار ساختن ايشان مدرکی در دست نيست به جنجال هايی دامن زد.

کاخ سفيد امروز با گفتن اينکه آقای آبه يک «متحد ارزشمند» است، حمايت خود را از وی اعلام نمود، و اضافه کرد که در مورد عذرخواهی بی طرف خواهدماند.

مجلس نمايندگان آمريکا قطعنامه غير الزامی را ديروز (دوشنبه) به تصويب رسانيد. اين قطعنامه از ژاپن می خواهد که بطور رسمی و غير قابل ترديدی نسبت به تالمات زنان قربانی عذرخواهی خود را تقديم کند.

تاريخ دانان گفته اند که نيروهای ارتش امپراتوری ژاپن در سالهای دهه ۱۹۳۰ ميلادی در حدود دويست هزار زن را از کشورهای کره، چين، و فيليپين وادار به کار در روسپی خانه های ارتش کرد.

XS
SM
MD
LG