لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

نتايج  مقدماتی از باخت عمده ائتلاف نخست وزير ژاپن در مجلس اعلای پارلمان حکايت دارد


وسائل ارتباط جمعی ژاپن ميگويند نتايج مقدماتی از حوزه های رای گيری در انتخابات پارلمانی امروز نشان ميدهد که ائتلاف حاکم شينزائو آبه نخست وزير در رقابت برای کسب کرسی های مجلس اعلای پارلمان با شکستی سخت مواجه شده است. در رای گيری امروز رای دهندگان ژاپنی برای تعيين سرنوشت نيمی از دويست و چهل و دو کرسی مجلس اعلا رای دادند. نتايج مقدماتی که توسط تلويزيون ژاپن اعلام شد نشان ميدهد که حرب ليبرال دمکرات آقای آبه و شريک آن بين سی و هشت تا پنجاه و پنج کرسی از شصت و چهار کرسی لازم برای حفظ اکثريت خود را در مجلس اعلا کسب ميکنند. تحليلگران ميگويند يک باخت عمده ممکن است آقای آبه را وادار به استعفا کند.

آقای آبه از سپتامبر گذشته که مقام نخست وزيری را احراز کرد برای اشتباهات دولتش در مورد پرونده های بازنشستگی و يک رشته رسوائی های حاکی از فساد مرتبط با اعضای کابينه اش، با انتقادهائی شديد مواجه بوده است. آقای آبه حتی در صورت باختی عمده در مجلس اعلای پارلمان می تواند در قدرت باقی بماند زيرا حزب او مجلس نمايندگان را که تائيد کننده نخست وزير است در کنترل دارد. اما باختن در مجلس اعلا کار تصويب لوايح را سخت ميکند و ممکن است اعضای حزب برای انتخاب رهبری جديد زير فشار گذاشته شوند.

قريب صد و پنج ميليون نفر در انتخابات امروز واجد شرايط رای دادن بودند. تا نيمه روز، حدود سی و سه درصد از رای دهندگان به حوزه های رای گيری رفته بودند که درصدی تقريبا برابر و مشابه با رای گيريهای قبلی است.

XS
SM
MD
LG