لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

اولمرت ميگويد کمک نظامی آمريکا به اسرائيل معاملات تسليحاتی با اعراب را جبران ميکند


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد آمريکا کمک نظامی خود را به اسرائيل افزايش داده است که معاملات تسليحاتی با کشورهای عرب را متعادل و جبران ميکند. آقای اولمرت امروز در بيت المقدس به خبرنگاران گفت اين کمک که معادل سه ميليارد دلار در سال، و برای يک دوره ده ساله خواهد بود، افزايشی بيست و پنج درصدی را نشان ميدهد. نخست وزير اسرائيل گفت پرزيدنت بوش ماه گذشته در ملاقات کاخ سفيد با چنين کمکی موافقت کرد.

مقامات آمريکائی قرار است امروز در اين باره اظهار نظر کنند.

وسائل ارتباط جمعی آمريکا ديروز گزارش دادند که دولت بوش در نظر دارد از کنگره خواستار تائيد معاملاتی تسليحاتی به ارزش بيست ميليارد دلار با عربستان سعودی و ديگر کشورهای عرب حوزه خليج فارس شود. دولت بوش همچنين قرار است يک برنامه ده ساله سيزده ميليارد دلاری کمک به مصر را نيز اعلام کند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز دوشنبه برای کسب حمايت اعراب در تقويت عراق و تبادل نظر در باره معاملات تسليحاتی راهی خاورميانه ميشوند. مقامات آمريکائی ميگويند واشنگتن ميخواهد مناسبات خود را با متحدانش در خاورميانه برای ايجاد حايلی در مقابل ايران ، که به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم شده است، مستحکم و تقويت کند.

XS
SM
MD
LG