لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

محبوبيت نخست وزير ژاپن در انتخابات پارلمانی ارزيابی ميشود


رای دهندگان ژاپنی در انتخاباتی پارلمانی رای داده اند که تحليلگران ميگويند ممکن است شينزائو آبه نخست وزير را وادار به استعفا کند. آقای آبه از سپتامبر گذشته که اين مقام را احراز کرد برای اشتباهات دولتش در مورد پرونده های بازنشستگی و يک رشته رسوائی های حاکی از فساد مرتبط با اعضای کابينه اش، با انتقادهائی شديد مواجه بوده است.

نظر سنجنی هائی عمومی که درآستانه رای گيری انجام گرفت نشان ميدهد که رسوائی ها می تواند به حزب ليبرال دمکرات آقای آبه در مورد نيمی از کرسی های مجلس اعلای پارلمان لطمه ای جدی وارد کند. نتايج رای گيری به فاصله ای کوتاه منتشر خواهد شد .

ائتلاف آقای آبه برای حفظ اکثريت خود در اين مجلس بايد دست کم شصت و چهار کرسی از صد و بيست يک کرسی مورد رقابت در انتخابات را ببرد. اين ائتلاف تا قبل از انتخابات صد و سی و دو کرسی را در اختيار داشت.

آقای آبه حتی در صورت باختی عمده در مجلس اعلای پارلمان می تواند در قدرت باقی بماند زيرا حزب او مجلس نمايندگان را که تائيد کننده نخست وزير است در کنترل دارد. اما باختن در مجلس اعلا کار تصويب لوايح را سخت ميکند و ممکن است اعضای حزب برای انتخاب رهبری جديد زير فشار گذاشته شوند.

قريب صد و پنج ميليون نفر در انتخابات امروز واجد شرايط رای دادن بودند. تا نيمه روز، حدود سی و سه درصد از رای دهندگان به حوزه های رای گيری رفته بودند که درصدی تقريبا برابر و مشابه با رای گيريهای قبلی است.

XS
SM
MD
LG