لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

آمريکا معاملات تسليحاتی عمده ای را برای خاورميانه تدارک ديده است


مقامات آمريکائی ميگويند انتظار ميرود دولت بوش از کنگره خواستار تائيد معاملات تسليحاتی عمده ای به عربستان سعودی و ديگر کشورهای حوزه خليج فارس شود، که مقابله با نفوذ رو به افزايش ايران در منطقه يکی از هدفهای آن است.

مقامات دولتی ميگويند اين معاملات که ارزش آنها دست کم بيست ميليارد دلار خواهد بود، تسليحات مدرن، از جمله بمب های هدايت شونده ماهواره ای را نيز در بر ميگيرد.

دولت بوش همچنين قرار است يک برنامه ده ساله کمک به اسرائيل به ارزش سی ميليارد دلار ، و يک برنامه ده ساله کمک به مصر به ارزش سيزده ميليارد دلار را پيشنهاد کند.

مقامات آمريکائی ميگويند واشنگتن در پی تحکيم مناسبات خود با متحدان خاورميانه ای برای ايجاد حايلی در مقابل ايران است، که به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم شده است.

طرح فروش تسليحات به عربستان سعودی با انتقاد شديد اسرائيل روبرو شده است . در همين حال گفته ميشود دولت بوش نگران کوتاهی عربستان در حمايت از دولت عراق است.

انتظار ميروداين برنامه فروش تسليحات هفته آينده و در آستانه سفر مشترک کاندوليزا رايس وزير امورخارجه و رابرت گيتس وزير دفاع به عربستان سعودی و مصر اعلام شود. گفته ميشود رايس و گيتس در نظر دارند همسايه های سُنّی عراق را برای فرستادن پيامی مثبت و حاکی از پشتيبانی از دولت و ميانه روهای عراق زير فشار بگذارند.

XS
SM
MD
LG