لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۷

داستان گربه ای که لقب عزرائيل گرفته است به يک مجله علمی راه يافت


در آمريکا گربه ای اهلی که در يک خانه ويژه نگهداری از بيماران سالمند زندگی ميکند، لقب عزرائيل گرفته است، زيرا بنظر ميرسد وقتی مرگی در پيش است، قادر است آن را پيش بينی و حسّ کند.

پزشکان و پرستاران اين خانه مراقبت های درمانی و توانمندی، که در ايالت رود آيلند در شمال شرقی آمريکا قرار دارد، ميگويند، اسکار، گربه دوساله آنها، پيش از مرگ بيش از بيست و پنج نفر از بيماران، به کنار بستر آنان رفته بود و با آنان وقت صرف ميکرد.

دکتر ديويد دوسا، که از بيماران سالمندی مراقبت ميکند که در آخرين مراحل زندگی قرار دارند، داستان اين گربه را در شماره پنجشنبه Journal of Medicine چاپ کرد که يک مجله معتبر پزشکی و علمی است.

اسکار همه روزه ضمن عبور از راهروهای خانه سالمندان، به بيماران نيز نگاهی مياندازد و رد ميشود. اما وقتی در مقابل تخت يک بيمار مکث ميکند و بعد همانجا ميماند، کادر درمانی ميداند که آخرين مراحل زندگی آن بيمار فرا رسيده است و معمولا اين پيش بينی نيز حقيقت پيدا کرده است.

گرچه دليلی مستند و علمی در مورد توانائی گربه ها برای پيش بينی مرگ وجود ندارد، اما دکتر دوسا معتقد است اسکار از يک توانائی غير عادی و غير طبيعی برخوردار است. ديگران ميگويند احتمالا اسکار شامّه ای دارد که می تواند بوی ناشی از تغييرات بيولوژيک منجر به مرگ را تشخيص بدهد.

XS
SM
MD
LG