لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

آمريکا دقيق تر شدن حملات ستيزه گران به دژ سبز بغداد را ناشی از تعليمات در ايران ميداند


يک فرمانده ارشد آمريکائی در عراق ميگويد حملات خمپاره ای و راکتی ستيزه گران به منطقه موسوم به دژ سبز بغداد در سه ماه اخير دقيق تر شده است که ناشی از تعليمات در ايران است.

ژنرال ريموند اوديرنو امروز گفت توانائی های اين شبه نظاميان به ميزانی قابل توجه افزايش يافته و شليک های آنان دقيق تر شده است.

ژنرال اوديرنو گفت ارتش فکر ميکند اين وضعيت مستقيما با تعليماتی که در ايران داده ميشود ارتباط دارد.

ژنرال اوديرنو اين نظرات را دو روز پس از آن مطرح ساخت که سفيران آمريکا و ايران در عراق دومين دور مذاکرات خود را در باره اوضاع امنيتی عراق در بغداد انجام دادند.

رايان کروکر سفير آمريکا در عراق ميگويد هنگامی که به حسن کاظمی قمی همتای ايرانی خود گفت حمايت ايران از ستيزه گران شيعه در عراق پس از نخستين دور مذاکراتشان بيشتر شده است، مشاجره لفظی شديدی درگرفت.

ايران فراهم کردن تسليحات و تعليم دادن ستيزه گران شيعه را تکذيب ميکند.

ايران، عراق و آمريکا توافق کردند يک کميته امنيتی در باره عراق تشکيل دهند اما آقای کروکر ميگويد پيشرفتی حاصل نخواهد شد مگر آنکه ايران رفتار و کردار خود را در عراق عوض کند.

آمريکا ديروز پيشنهاد ايران برای انجام مذاکراتی در سطح بالاتر در باره اوضاع امنيتی در عراق را رد کرد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت وی فعلا موردی برای انجام گفتگو ميان معاونان وزارتخانه های امور خارجه دو کشور نمی بيند. آقای مک کورمک گفت دوطرف اکنون ميان سفيران خود در بغداد ارتباطی ديپلماتيک برقرار ساخته اند.

آمريکا مناسبات ديپلماتيک با ايران را در آوريل ۱۹۸۰ در واکنش به تصرف سفارت آمريکا درتهران و به گروگان گرفتن کادر سفارتخانه توسط فعالانی که خود را دانشجويان خط امام می ناميدند، قطع کرد.

مناسبات ميان ايران و عراق پس از خلع صدام حسين از رهبری عراق بهبود يافته است. در هر دو کشور اکثريت جمعيت با شيعيان است. دولت صدام تحت رهبری سُنّی ها هشت سال با ايران در سالهای ۱۹۸۰ تا۱۹۸۸جنگيد.

XS
SM
MD
LG