لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

چين به نظريه آمريکا راجع به قاچاق موشک به عراق از طريق ايران اعتراض کرد


چين به نظريه آمريکا که ميگويد موشک های ساخت چين، و تسليحات ديگر، از طريق ايران بهعراق قاچاق ميشود، اعتراض کرده است. سخنگوی وزارت امورخارجه چين در اعلاميه ای که امروز روی وب سايت آن وزارتخانه گذاشته شد ميگويد ارتباط دادن معاملات تسليحاتی معمول و رايج چين با قاچاق و بی ثباتی در منطقه، اقدامی گمراه کننده است. وی مطرح کنندگان چنين نظريه ای به داشتن انگيزه هائی پنهانی متهم کرد.

دريادار مارک فوکس، يکی از سخنگويان ارتش آمريکا در عراق، اوايل هفته به خبرنگاران گفته بود سربازان آمريکائی تلسيحات چينی را در ميان تسليحات ساخت کشورهای ديگر در عراق پيدا کرده اند. به گفته اين سخنگو، ارتش آمريکا به اين نتيجه رسيده است که موشک های ساخت چين از طريق ايران به عراق قاچاق ميشود.

به اعتقاد آمريکا که بارها تکرار شده است، شورشيان عراقی از منابعی در ايران کمک ميگيرند.

روزنامه فايننشال تايمز نيز اوايل اين ماه در باره تسليحات ساخت چين نظريه مشابهی را به نقل از يک مقام وزارت دفاع آمريکا چاپ کرده بود، که چين آن را تکذيب کرد. چين ميگويد تسليحات را فقط به دولت های حاکم و مطيع و مجری ضوابط بين المللی ناظر بر رديابی استفاده کنندگان نهائی از آنها منتقل ميکند.

در همين حال سفير عراق در آمريکا ديروز گفت عراق برای تسليحات و تجهيزات نظامی، بخصوص زره پوش ها، به چين رو آورده است زيرا آمريکا در فراهم ساختن و تحويل آنها عقب افتاده است.

به گزارش انستيتوی بين المللی تحقيقات صلح در استکهلم، چين هشتمين صادرکننده بزرگ تسليحات در جهان است. آمريکا با سی درصد مجموع معاملات تسليحاتی جهان در راس فهرست صادرکنندگان است.

XS
SM
MD
LG