لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

روسيه می گويد نيروگاه برق اتمی بوشهر امسال آماده نميشود


يک خبرگزاری روسی ميگويد نيروگاه برق اتمی در دست ساختمان در ايران قبل از سپتامبر سال ۲۰۰۸ قابل بهره برداری نخواهد بود.

ريا نووستی امروز گزارش داد که به دليل اختلافات مابين طرفين در مورد پرداخت هزينه، نيروگاه بوشهر دست کم يک سال ديرتر از موعد مقرر گشايش خواهد يافت. ايران ادعا کرد که اين نيروگاه در پائيز سال جاری قابل بهره برداری خواهد بود.

سخنگوی شرکت روسی مسئول ساختمان نيروگاه بوشهر گفت کاستی در پرداخت هزينه از سوی ايران در اطمينان نسبت به پروژه خلل وارد کرده است .

يکی از شرکتهای زير مجموعه پيمانکار اصلی بنام انرگوپروگرس اعلام کرد انتظار داشتن اينکه نيروگاه بوشهر در سال جاری گشايش بيابد «غير واقعی است.» روسيه می گويد يکی از عللی که باعث تاخير در گشايش نيروگاه شده است، تاخير در ارسال قطعاتی است که از سوی کشورهای ديگر بايد صورت بگيرد.

نيروگاه بوشهر، نخستين نيروگاه برق اتمی ايران است.

در همين حال آژانس اتمی سازمان ملل متحد ديروز گفت که اوايل هفته آينده از رآکتور آب سنگين در دست ساختمان در اراک بازرسی خواهد کرد.

ايران دو هفته پيش با انجام بازرسی ها در اواخر اين ماه در چارچوب توافقی که هدف آن رفع ابهام ها در باره فعاليت های اتمی اش بود موافقت کرد.

آمريکا و متحدان غربی اش ايران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند.

رآکتور اراک هنگامی که تکميل شود پلوتونيوم توليد خواهد کرد.

اورانيوم و پلوتونيوم غنی شده می تواند در توليد تسلحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد اما ايران مدعی است که برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون دو مجموعه تحريم های تنبيعی عليه ايران وضع کرده است زيرا تهران از تعليق در غنی سازی اورانيوم امتناع ورزيده است. در همين حال شورای امنيت با درخواست وضع تحريم هائی بيشتر عليه تهران روبروست.

XS
SM
MD
LG