لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

ژنرال پتريوس: سربازان آمريکائی دست کم  دوسال ديگر در عراق باقی خواهند ماند


در حمله يک بمب انداز انتحاری در شهر ِحلّه در جنوب عراق، دست کم ۲۶ تن جانسپردند و حدود ۷۰ نفر مجروح شدند.

به گفته پليس، بمب انداز خود رو بمب گذاری شده را روز سه شنبه در نزديکی بيمارستانی در يک ناحيه تجاری منفجر کرد. گفته می شود بسياری از کشته شدگان زن و کودک هستند.

در خبری ديگر، ارتش آمريکا گفت نيروهای ائتلاف روز سه شنبه در حملاتی عليه القاعده در عراق، ۲۰ تروريست مظنون را در شمال بغداد بازداشت کردند.

در اطلاعيه ارتش امريکا گفته می شود يکی از بازداشت شدگان يک تروريست خارجی است که به دست داشتن در يک حمله انتحاری در شهر سامره مظنون است. اطلاعيه، مليت مظنون را مشخص نمی سازد.

از سوی ديگر يک طرح بازنگری شده نظامی برای عراق، پيش بينی می کند که سربازان امريکائی دست کم دوسال ديگر در آن کشور باقی خواهند ماند.

اين طرح، که برنامه مبارزه مشترک نام دارد، به وسيله ژنرال ديويد پتريوس، فرمانده امريکا در عراق، و رايان کراکر سفير امريکا در آن کشور تهيه شده است.

طرح، که نيويورک تايمز روز سه شنبه برای نخستين بار آنرا گزارش داد، می خواهد امنيت در نواحی محلی عراق، از جمله بغداد، تا حدود چنين زمانی در سال آينده، و در سراسر کشور تا نيمه ۲۰۰۹ برقرار شود.

خبراستراتژی جديد در حالی منتشر می شود که پرزيدنت بوش قرار است در باره جنگ جهانی با تروريسم در چارلستون ، در کارولينای جنوبی سخن بگويد. سخنگوی آقای بوش می گويد سخنان رئيس جمهوری شامل مطالبی نا گفته و نکته هائی در باره القاعده در عراق و تهديدی که از سوی آن متوجه منطقه است خواهد بود.

قرار است ژنرال پتريوس و رايان کراکر در ماه سپتامبر يک ارزيابی در مورد جنگ به کنگره ارائه دهند. پرزيدنت بوش از قانونگزاران خواسته است پيش از گرفتن هرتصميمی در مورد عراق، تا آن زمان صبر کنند.

XS
SM
MD
LG