لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

اردوغان: ترکيه را در مسير پيوستن به اتحاديه اروپا نگاه می داريم


حزب حاکم اسلامگرای ترکيه درانتخابات پارلمانی روز يکشنبه به پيروزی چشمگيری رسيد. بر اساس آخرين بر آوردها حدود ۳۴۰ از ۵۵۰ کرسی پارلمان نصيب کانديداهای حزب حاکم شد.

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، که امروز پس از مسجل شدن پيروزی اش، برای هواداران حزب عدالت و توسعه در آنکارا سخنرانی می کرد گفت به اصلاحات برای ورود به اتحاديه اروپا، پيکار عليه تروريسم و تلاش در مسير وحدت ملی ادامه خواهد داد.

او گفت دمکراسی و جمهوريت در ترکيه در اين انتخابات قويتر از پيش شده اند و تعهد کرد با پشتکار بيشتری به کار خود ادامه دهد. پس از سخنرانی آقای اردوغان استعفای خود را، که عملی تشريفاتی است، تقديم احمد نجدت سزر، رئيس جمهوری ترکيه، کرد تا او از نخست وزير بخواهد دوباره دولت تشکيل دهد.

بيش از ۸۰ در صد واجدين شرايط رأی دادن در انتخابات يکشنبه شرکت کردند.

برآورد ميشود که حزب اصلی سکولار مخالف دولت ۱۱۲ کرسی در پارلمان تازه بدست آورد و حزب دست راستی ناسيوناليسی عمل حدود ۷۰ کرسی را کسب کند.

کانديداهای منفرد و مستقل بدور از وابستگيهای حزبی که اکثرأ از سوی حزب طرفدار کردها حمايت ميشوند، انتظار ميرود ۲۷ کرسی باقيمانده را کسب کنند.

لازم به يادآوريست که نخست وزير ترکيه اين انتخابات را چهار ماه پيش از موعد مقرر هنگامی فراخواند که قانونگزاران سکولار مجلس جلوی انتصاب عبدالله گل به مقام رياست جمهوری را سد کرده بودند.

عبدالله گل فعلا وزير امور خارجه ترکيه است. صدها هزار نفر در بهار امسال نسبت به انتصاب وی به رياست جمهوری ترکيه اعتراض کرده بودند. معترضين ادعا می کردند که با وجود گذشته اسلامی اش آقای گل بنيان های سکولار کشور را متزلزل خواهد ساخت.

پرزيدنت کميسيون اروپا، آقای خوزه مانوئل باروسو، پيروزی آقای اردوغان را ستود و گفت که درمقطع مهمی برای مردم ترکيه اين پيروزی بدست آمده است. رئيس اتحاديه اروپا افزود آقای اردوغان شخصا به وی اطمينان خاطر داده است که ترکيه را در مسير الحاق به اتحاديه اروپا نگاه خواهد داشت.

پارلمان ترکيه اکنون ۳۰ روز وقت دارد تا يا رئيس جمهوری جديد کشور را برگزيند و يا انتخابات جديدی را در اين مورد برگزار کند.

XS
SM
MD
LG