لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

رای دهندگان در ترکيه برای انتخاباتی سرنوشت ساز به حوزه های رای گيری رفتند


در ترکيه رای دهندگان امروز در انتخاباتی پارلمانی به حوزه های رای گيری رفتند که حزب حاکم اسلامگرا را در مقابل ملی گرايان و رقبای ديگر قرار ميدهد.

گرچه انتظار ميرود حزب عدالت و توسعه رجب طيب اردوغان، نخست وزير، اکثريت خود را در پارلمان، که پانصد و پنجاه کرسی دارد حفظ کند، اما در عين حال ممکن است عرصه را به دنيس بايکال رهبر مخالف و حزب جمهوريخواه مردم او ببازد.

حزب ناسيوناليست، تنها گروه ديگری است که انتظار ميرود بتواند دست کم ده درصد آرا لازم برای راه يافتن احزاب به پارلمان را کسب کند. بعضی از سياستمداران برای اجتناب از چنين محدوديتی ، به عنوان کانديدای منفرد و بدون وابستگی های حزبی وارد رقابت شده اند.

نظر سنجی ها نشان ميدهد قريب سی کانديدای منفرد ممکن است در پارلمان صاحب کرسی شوند، و درميان آنان چند سياستمدار کرد هستند که برای نخستين بار پس از دهه نود به پارلمان بازخواهند گشت.

قريب چهل و سه ميليون نفر از مردم ترکيه در انتخابات امروز واجد شرايط رای دادن بودند.

آقای اردوغان در واکنش به اقدام طرفداران جدائی دين از حکومت، که مانع از برگزيدن عبدالله گل وزير امورخارجه به رياست جمهوری شدند، به انتخابات پيش از موعد متوسل شد. آقای اردوغان گفته است اگر حزب او نتواند کرسيهای لازم را برای تشکيل دولتی از خود کسب کند صحنه سياست را ترک ميکند. احزاب طرفدار جدائی دين از حکومت و متحدين آنها در ارتش مدتهاست که ميگويند نخست وزير برای ترکيه برنامه ای اسلامی تدارک ديده است. آقای اردوغان چنين نظريه ای را رد کرده است . دولت آقای اردوغان عامل رونق اقتصادی در ترکيه و شروع مذاکرات الحاق ترکيه به اتحاديه اروپا شناخته ميشود.

XS
SM
MD
LG