لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

افتخار محمد چودری بعنوان رئيس ديوانعالی پاکستان ابقا شد


دیوانعالی پاکستان، افتخار محمد چودری را که به دستور پرویز مشرف رئیس جمهوری از ریاست دیوانعالی برکنار شده بود، در مقام خود ابقا کرده است.

خالد الرحمان، قاضی دادگاه، در حکمی که روز جمعه صادر کرد، برکناری چودری را غیر قانونی دانست. دادگاه همچنین با رای ۱۰ به ۳، اتهامات سوءمدیریت و سوءاستفاده از قدرت را که به او وارد شده بود رد کرد.

مقامات می گویند پرزیدنت مشرف و دولت پاکستان تصمیم دادگاه را پذیرفته اند. منیر مالک، وکیل افتخار چودری، رای دادگاه را یک تصمیم تاریخی نامید و آنرا نشانی بر تولد یک دیوانعالی جدید، که به استقلال قوه قضائیه کاملا پای بند است، توصیف کرد.

این حکم با استقبال گسترده وکلا و دیگر طرفداران افتخار چودری، که تمام روز را در خارج از دادگاه در اسلام آباد، در انتظار بسر برده بودند، روبرو شد.

مشرف، چودری را در ماه مارس از مقام خود برکنار ساخت و اورا به سوء استفاده از قدرت و قوم و خویش بازی متهم کرد. این اقدام یک سلسله اعتراضات سراسری را که به بزرگترین چالش رئیس جمهوری از زمان بقدرت رسیدن او در هشت سال پیش تبدیل شد، بدنبال آورد.

منتقدین می گویند دلیل ژنرال مشرف در برکناری افتخار چودری این بود که انتظار داشت کوشش او برای باقی ماندن در نقش دوگانه ریاست جمهوری و فرمانده ارتش، با چالش های قانونی روبرو شود.

XS
SM
MD
LG