لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

بر سر تعيين مهلت برای توقف کامل فعاليت های هسته ای کره شمالی توافقی حاصل نشد


مذاکرات بر سرنعيين مهلت برای کره شمالی تا کليه تاسيسات هسته ايش را ببندد به نتيجه نرسيد. کريستوفر هيل، مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا و نماينده ارشد آمريکا در گفتگوهای شش جانبه بر سر خلع سلاح اتمی کره شمالی، اعلام کرد که بخاطر مسايلی که در مذاکرات شش جانبه پيش آمده، نمايندگان کشورها تصميم گرفتند که فعلا ضرب الاجلی برای از کار انداختن تاسيسات اتمی کره شمالی تعيين نکنند.

پس از آنکه کره شمالی فعاليت رآکتور اصلی خود را در پيونگ يانگ متوقف ساخت، به نتيجه نرسيدن مذاکرات برای متوقف کردن کليه فعاليت های اتمی اين کشور اميدهای بسياری را برای خلع سلاح اتمی کره شمالی بر باد داد.

آقای هيل به خبرنگاران گفت، تعيين پايان سال ميلادی شايد زياد عملی نبود، و اگر آغاز بهار سال آينده را در نظر گرفته بوديم احتمالا علاقه بيشتری در اين زمينه وجود می داشت.

ديروز آقای هيل اعلام کرده بود که برای توافق بر سر چارچوب کلی توقف فعاليتهای هسته ای کره شمالی بوجود آمده بود. اما نماينده ارشد ژاپن، کنی چيرو ساسائه، امروز گفت که همه شرکت کنندگان در مورد اين مسئله که کره شمالی بايد موجوديت انبار و فعاليتهای هسته ای خود را بروز داده و تا پايان سال ميلادی جاری تاسيسات غنی سازی خود را بکلی از کار بياندازد توافق نداشتند.

ساعاتی پس از مذاکرات کوتاهی بين نمايندگان کره شمالی و ژاپن، کره شمالی بيانيه ای را صادر کرد که در آن به ژاپن هشدار داده شد تا از موضوع شهروندان ربوده شده خود سدی در برابر حل مناقشات هسته ای نسازد.

XS
SM
MD
LG