لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۶

بازرسان سازمان ملل برای نظارت بر بستن رآکتوراتمی کره شمالی به آن کشوررفته اند


هياتی از آژانس بين المللی انرژی اتمی در کره شمالی است تا نظارت بر بستن رآکتور اصلی اتمی آن کشور را شروع کند. شين هوا خبرگزاری دولتی چين ميگويد اين هيات امروز از پکن وارد پيونگ يانگ شد. عادل تولبالت، رئيس هيات ميگويد تيم او مستقيما روانه محل رآکتور يانگ بويان خواهند شد. طی پنج سال اخير اين نخستين باری است که ناظران خارجی بر فعاليت های اتمی کره شمالی نظارت ميکنند.

کريستوفر هيل نماينده اتمی آمريکا امروز در توکيو گفت انتظار دارد يانگ بويان تا روز دوشنبه بسته شود، و کار برچيدن آن برای هميشه تا اواخر سال به انجام برسد.

کره شمالی گفته است بستن رآکتور را پس از تحويل گرفتن نفت از کره جنوبی آغاز ميکند. کره جنوبی امروز نخستين محموله شصت و دو هزار تُنی از نفتی را که سئول در چارچوب يک توافق شش کشوری برای پايان دادن به برنامه های اتمی پيونگ يانگ وعده داده بود، تحويل داد. اين توافق از کره شمالی ميخواهد در ازای دريافت يک ميليون تن نفت و مشوّق هائی سياسی از سوی کره جنوبی، آمريکا، چين، ژاپن و روسيه، جزئيات برنامه اتمی خود را فاش کند.

هيات های نمايندگی شش کشور قرار است روز هجدهم ژوئيه در پکن در باره روند خلع سلاح کره شمالی تبادل نظر کنند.

کره شمالی ديروز خواستار مذاکرات مستقيم نظامی با آمريکا و تبادل نظر در باره صلح و ثبات در شبه جزيره کره شد. آقای هيل گفت اين مذاکرات زمانی شروع ميشود که کره شمالی برنامه اتمی خود را برچيده باشد.

XS
SM
MD
LG