لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

مجلس نمايندگان آمريکا قطعنامه فراخوانی نيروهای رزمی از عراق را تصويب کرد


مجلس نمايندگان آمريکا قطعنامه ای را تصويب کرده است که خواستار فراخوانی بخش اعظم نيروهای رزمی آمريکا از عراق تا اول آوريل سال آينده است. مجلس نمايندگان تحت کنترل دموکراتها اين قطعنامه را ديشب با دويست و بيست و سه رای موافق در مقابل دويست و يک رای مخالف تصويب کرد.

قطعنامه از پرزيدنت بوش ميخواهد اگر قرار است بخشی از نيروهای آمريکائی برای مقاصدی مشخص و محدود، نظير تعليم سربازان عراقی يا حراست از ديپلماتها در عراق بمانند، مراتب را به کنگره گزارش بدهد.

دولت بوش بوش در يک گزارش مقدماتی که ديروز ارائه داد پيشرفت های نظامی و سياسی در عراق را محدود برآورد کرده است، اما پرزيدنت بوش ميگويد کماکان معتقد است که پيروزی در جنگ امکان پذير است. پرزيدنت بوش ميگويد کنگره و مردم بايد برای ارزيابی استراتژی او چند ماه ديگر صبر کنند.

گزارش مقدماتی معرف پيشرفت هائی رضايت بخش در هشت مورد از هجده شاخص تعيين شده توسط کنگره برای ارزيابی پيشرفت ها در عراق است. همين گزارش در عين حال حاکی از رضايت بخش نبودن پيشرفت در هشت مورد ديگر ، و ترکيبی از رضايت بخشی و عدم رضايت در دو مورد باقيمانده است.

گزارش ميگويد در زمينه هائی اساسی نظير تقسيم درآمدهای نفتی و آشتی ملی در عراق، پيشرفت ها ناچيز بوده است.

کنگره اين شاخص ها را در ماه مه و موقعی در نظر گرفت که بودجه مخارج جنگ در عراق را تصويب کرد و دولت را موظف ساخت که در دو مرحله، يک بار در پانزدهم ژوئن، و بار ديگر در پانزدهم سپتامبر چگونگی پيشرفت در عراق را براساس آن شاخص ها، مشخص سازد.

XS
SM
MD
LG