لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

ايران با ديدار بازرسان از رآکتور آب سنگين موافقت کرد


آژانس اتمی سازمان ملل متحد ميگويد ايران موافقت کرده است به بازرسان اجازه بدهد تا پايان ماه جاری از رآکتور آب سنگين کشور ديدن کنند. آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز گفت اين ديدار يکی از چند اقدام لازم برای رفع ابهامات مرتبط با برنامه اتمی ايران است.

اعلاميه آژانس در پی دوروز گفتگوهای دو طرف صادر شد.

آژانس ميگويد موافقت ايران با ديدار بازرسان اين آژانس از رآکتور آب سنگين اراک بخشی از توافقی است که با هدف برطرف ساختن ابهامات حاصل شده است.

به گزارش آژانس دو طرف همچنين در مورد برطرف ساختن مسائل باقيمانده از آزمايشهای قبلی ايران در مورد پلاتونيوم نيز به توافق رسيده اند.

غنی سازی اورانيوم و پلاتونيوم دو روندی است که می تواند در توليد تسليحات اتمی نيز مورد استفاده قرار گيرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران از تعليق در غنی سازی اورانيوم دو سری تحريم های تنبيهی در مورد ايران وضع کرده است، و اعضای شورا تشديد اين تحريم ها را بررسی ميکنند.

آمريکا ديروز کنترل های صادراتی عليه پنج نهاد ايرانی را، که برای داشتن ارتباط با تسليحات کشتار جمعی مورد ظّن قرار گرفته اند، بيشتر و شديد تر کرد. يکی از اين پنج نهاد، سازمان انرژی اتمی ايران است که تاسيسات اتمی ايران را اداره ميکند.

آمريکا و متحدان غربی اش ايران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند. ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG