لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۱

بريتانيا: اهدای لقب شواليه به سلمان رشدی صرفا برای ارزش ادبی آثارش است


بريتانيا اعلام کرد تصميم اهدای لقب شواليه به سلمان رشدی، نويسنده رمان آيات شيطانی، صرفا بر کار نويسندگی و ارزش ادبی آثارش استوار است و مقصود هرگز اهانت به مسلمانان يا کاهش ارج و اعتبار پيامبر اسلام نبود. اين نظر را يک سخنگوی دولت بريتانيا پس از آن ابراز داشت که گفته شد القاعده تهديد کرده است در واکنش به تصميم ملکه اليزابت در اعطای لقب شواليه به رشدی، دست به حملات جديدی خواهد زد.

پيشتر، يک دادگاه بريتانيا چهار مرد را به جرم کوشش برای بمب گذاری در سيستم حمل و نقل شهری لندن در ژوئيه ۲۰۰۵، به زندان ابد محکوم کرده است. در جلسه روز چهارشنبه دادگاه، قاضی گفت هرکدام از آنها پيش از آن که بتوانند از صلاحيت آزادی مشروط برخوردار شوند، بايد ۴۰ سال را درزندان بگذرانند.

روز دوشنبه، يک هيات منصفه چهار مرد آفريقائی تبار را در توطئه چينی برای قتل با قرار دادن مواد منفجره در سه ترن زير زمينی و يک اتوبوس در لندن، گناهکار شناخت. روز چهارشنبه همچنين دادستان های بريتانای دستور دادند محاکمه دو مرد ديگر که اتهام شرکت در توطئه متهم هستند تجديد شود. هيات منصفه نخستين دادگاه در روز سه شنبه نتوانست در مورد صدور حکم به توافق برسد. يکی از متهمين گفته است مواد منفجره بی خطر بودند و قصد آنها اين بود که به نقش بريتانيا در جنگ در عراق اعتراض کنند.

XS
SM
MD
LG