لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

جمهوری اسلامی مردی را سنگسار کرد


علی رغم لغو رسمی مجازات سنگسار در ايران از سال ۲۰۰۲، مردی به جرم داشتن روابط نامشروع سنگسار شده است. يک مقام قضائی جمهوری اسلامی ايران روز سه شنبه گفت جعفر کيانی روز ۵ ژوئيه سنگسار شد. مکَرّمه ابراهيمی، زنی که او با وی ارتباط داشت نيز به همين مجارات محکوم شده است. آنها قرار بود ماه پيش اعدام شوند، اما فشار بين المللی مقامات را وادار ساخت اجرای احکام را به تاخير بياندازند. اينک با سنگسار کيانی اين نگرانی افزايش يافته است که ممکن است ابراهيمی نيز به سرنوشت مشابهی نزديک باشد.

در اين ميان، سخنگوی قوه قضائيه اعلام کرد در روزهای آينده ۲۰ نفر که او آنها را «ارازل و اوباش» توصيف کرد، در تهران اعدام خواهند شد. به گزارش خبرگزاری فارس، عليرضا جمشيدی روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری گفت دادستانی تهران احکام را اجرا خواهد کرد و افزود کيفر خواست برای ۱۵ نفر ديگر از اشرار نيز در دست تهيه است.

در رويدادی ديگر، اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت، در جلسه ای در دوشنبه شب، بازداشت اعضای شورای مرکزی دفتر وحدت و نيز صدور احکام سنگين برای تعدادی از فعالان حقوق زنان را محکوم کردند و چنين اقداماتی را نشانه هائی از وجود اراده ای برای تحميل تنش و استيلای فضای امنيتی و پليسی در جامعه دانستند.

XS
SM
MD
LG