لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

برای مذاکره با بست نشينان مسجد لعل (اسلام آباد) هيئتی انتخاب خواهد شد


پرويز مشرف، رهبر پاکستان، امروز با مشاوران ارشد خود ديدارکرد. در اين نشست تصميم گرفته شد تا به گروهی از روحانيان مسلمان برای مذاکره با هدف پايان بخشيدن به بحران در مسجد لعل (واقع در اسلام آباد) مأموريت داده شود.

مقامات دولتی ميگويند هيئتی از جمله چودری شجاعت حسين، نحست وزير پيشين، و جمعی از رهبران مذهبی، سعی خواهند کرد تا روحانی افراطی عبدالرشيد را قانع کنند که به روياروئی خاتمه دهد.

جلسه امروز در حالی برگزار شد که تيراندازيهای پراکنده ای از مسجد لعل شنيده ميشد. در مسجد شماری از ستيزه گران اسلامی حاضر به تسليم شدن در برابر نيروهای دولتی نيستند.

مقامات پاکستانی ميگويند ستيزه گران افراطی به اميد اينکه بتوانند از حمله احتمالی نيروهای دولتی به مسجد جلوگيری کنند، صدها زن را به عنوان سپر انسانی در مسجد به گروگان گرفته اند. اين زنان دانش آموزان مدرسه ای در ساختمان مسجد هستند.

طی هفته گذشته، درگيری بين ستيزه گران و نيروهای دولتی بيش از ۲۰ کشته برجای گذاشت. عبدالرشيد قاضی، روحانی افراطی، گفته است که پيروان او در مسجد مرگ را بر تسليم شدن ترجيح ميدهند.

از طرف ديگر، رهبران گروههای مخالف دولت پاکستان در کنفرانسی در لندن بار ديگر خواهان استعفای پرويز مشرف، رهبر پاکستان، از مقام خود شدند.

اعضای احزاب مخالف دولت مشرف گفته اند مشرف بايد از پست خود کنار رود زيرا روشن است که او از برگزاری انتخابات آزاد، منصفانه و عادلانه ناتوان است.

نواز شريف، نخست وزير پيشين پاکستان که ۸ سال پيش در پی يک کودتا به رهبری مشرف از مقام خود خلع شد، ديروز (يکشنبه) طی قرائت بيانيه ای از مشرف خواست از مقام خود استعفاء کند. او گفت تقريبأ همه جناحهای سياسی شرکت کننده در کنفرانس لندن وعده کردند که در صورت انتخاب دوباره مشرف به رئيس جمهوری، نمايندگان پارلمانی اشان از نمايندگی استعفاء خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG