لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۷

گروه چهارگانه صلح خاورميانه روز سه شنبه در لندن ملاقات می کنند


وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است مقامات گروه چهارگانه صلح خاورمیانه روز سه شنبه در لندن ملاقات خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه گفت نمایندگان ایالات متحده، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه در باره حوادث منطقه و نیز نقش تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا به عنوان فرستاده جدید گروه به تبادل نظر خواهند پرداخت.

در جلسه روز سه شنبه، بلر حضور نخواهد داشت.

پيشتراعلام شد نيروهای اسرائيل امروز، جمعه، پس از يکی ازمرگبارترين روزهای نبرد در نوارغزه از زمانی که گروه حماس زمام امور اين منطقه را در دست گرفته است، از نوار غزه خارج شدند.

در نبردهاي روز پنجشنبه دست کم ۱۱ ستيزه جوی فلسطينی کشته شدند.

تانک ها و بولدوزرهای زرهی اسرائيل درحالی که مورد پشتيبانی هواپيماها قرارداشتند، روز پنجشنبه به سوی غزه به حرکت درآمدند و زد وخورد شديدی را با مردان مسلح حماس وجهاد اسلامی آغازکردند.

اسرائيل می گويد هدف ازاين تهاجم، هدف قراردادن ستيزه جويانی بود که به اسرائيل موشک شليک می کنند و هدف ديگر کشف تونل های مورد استفاده فلسطينيان برای دست زدن به حملات مرزی بود.

حماس درنيمه ماه ژوئن گذشته درجريان نبردی با گروه رقيب خود فتح که رهبری آن را محمود عباس رئيس حکومت خودمختارفلسطينی برعهده دارد، کنترل نوارغزه را دردست گرفت. اسرائيل از زمانی که حماس کنترل نوارغزه را دردست گرفته است، چند باراين منطقه را مورد حمله قرارداده است.

XS
SM
MD
LG