لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

سرتيپ آمريکائی: استفاده ايران از حزب الله لبنان برای آموزش تروريستهای عراقی


کوین برگنر، سرتیپ آمريکائی و سخنگوی نیروی چند ملیتی در عراق می گوید ایران از سازمان تروریستی حزب الله لبنان برای کمک به مسلح ساختن نیروهای رادیکال در عراق استفاده می کند.

ژنرال برگنر به خبرنگاران در بغداد گفت یک فعال ارشد حزب الله به نام "علی موسی دقدوق" در ماه مارس در جنوب عراق دستگیر شد. به گفته ژنرال برگنر، او ماموریت داشت برای آموزش تروریست های عراقی در عراق و در ایران، با نیروی قدس ایران کار کند:
**** نیروی قدس، همراه با مربیان حزب الله، در هر نوبت تقریبا ۲۰ تا ۶۰ عراقی را آموزش می دهد و آنها را که در گروه های ویژه سازمان داده شده اند، به عراق باز می گرداند. آنها می آموزند که چگونه از ابزار انفجاری نفوذی، خمپاره و راکت استفاده کنند و عملیات تیراندازی از کمینگاه و آدم ربائی را انجام دهند.

ژنرال برگنر گفت تصور این که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران از چنین فعالیتی بی اطلاع باشد، دشوار خواهد بود.

پرزیدنت جرج بوش نیز اخیرا در باره نقش مخربی که ایران در عراق بازی می کند، اظهار نظر کرد:
**** ایران به ارسال ابزار انفجاری که علیه نیروهای آمريکا به کار می رود ادامه می دهد. همچنین امکانات آموزشی ستیزه گران عراقی در ایران را فراهم می آورد و پول و اسلحه به آنها می دهد.

پرزیدنت بوش می گوید پیکاری که در عراق جریان دارد بخشی از یک مناقشه ایدئولوژیکی گسترده تر است، و اضافه می کند دشمنی که در برابر آمريکا و متحدانش قرار دارد، قاتلان و آدمکشانی هستند که سعی دارند اراده خود را بر دیگران تحمیل کنند.

آقای بوش می گوید آنها می دانند که اگر عراقی ها در ساختن یک دمکراسی فعال و کار آمد موفق شوند، ضربه ای مهیب بر جاه طلبی های آنان وارد خواهد آمد:
**** آنها در مورد افغانستان نیز چنین احساسی دارند، در آنجا طالبان، که زمانی متحدان القاعده بودند، سعی دارند با قتل و کشتار راه بازگشت به قدرت را هموار کنند. یا در لبنان، کشوری که در آن افراط گرایان کوشش می کنند یک دولت دمکرات را به زیر آورند، یا در سرزمین های فلسطینی، جائی که در آن تروریست ها یک جنگ انتحاری براه انداخته اند، یا در ایران، که در آن دولت سلاح های اتمی را دنبال می کند و رئیس جمهور اعلام می کند اسرائیل باید از نقشه جهان پاک شود.

پرزیدنت بوش می گوید مخاطرات در عراق بسیار زیاد است، زیرا شکست در آنجا به منزله چراغ سبزی برای تمام تندروها در سراسر یک منطقه آشوبزده خواهد بود. او می گوید آمريکا باید در کنار میلیون ها پدر و مادر در تمامی خاورمیانه که خواهان یک آینده والا و صلح هستند بایستد، و ما باید آنها را در شکست دادن یک دشمن مشترک یاری دهیم.

XS
SM
MD
LG