لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

آلن جانستون خبرنگار ربوده شده بی بی سی در نوار غزه آزاد شد


آلن جانستون، خبرنگار بی بی سی پس از نزدیک به چهار ماه در اسارت ستیزه گران فلسطینی ، آزاد شده است. جانستون روز چهارشنبه در شهر غزه با خبرنگاران سخن گفت و پس از آزادی، در پی ١١۴روز اسارت در نوار غزه، به بیت المقدس رفت.

جانستون احساسی را که از آزادی دارد، به گونه ای غیر قابل تصور خوب توصیف کرد. او همچنین گفت اگر حماس کنترل غزه را به دست نگرفته بود، امکان داشت هنوز در اسارت باشد. جانستون اظهار داشت پس از آن که حماس نیروهای فتح را بیرون راند، تغییر روحیه در افراد ارتش اسلام، که او را ربوده بودند، آغاز شد.

جانستون گفت نزدیک به پایان اسارتش، روحیه او بهتر شد زیرا اجازه یافت به رادیو گوش کند، و می توانست گزارش های بی بی سی، از جمله پیام های پشتیبانی از دوستانش را بشنود.

آلن جانستون گفت دوران اسارت وی بسيار سخت بود ولی حالا حال او خوب است.

در خبری ديگر، در واکنش به آزادی آلن جانستون، اسرائیل تقاضای آزادی گیلاد شالیت، که بیش از یکسال است که در اسارت بسر می برد را کرده است. در یک اعلامیه، دولت اسرائیل امروز گفت که اعضای حماس با نگهداشتن شالیت میخواهند از آزادی زندانیان فلسطینی جلوگیری کنند. اسرائیل همچنین از آزادی جانستون ابراز خشنودی کرد.

اسمعيل هنيه نخست وزير پيشين حماس گفت اميدوار است که آزادی آقای جانستون شرايط را برای آزادسازی گيلاد شاليت سرباز ربوده شده اسرائيلی فراهم آورد. حماس خواستار آزادی هزارو چهارصد زندانی فلسطينی در مقابل آزادی سرباز اسرائيلی است.

جنگجويان حماس روز سه شنبه درپشت بام ساختمان های مرتفع و همچنين درخيابان های شهرغزه در منطقه ای که گفته ميشد آقای جانستون درآن نگاهداری می شده است، مستقر بودند.

به گفته منابع آگاه، درمبادله تيراندازی ميان حماس و گروه ديگری موسوم به ارتش اسلام که گفته بود آقای جانستون را به گروگان گرفته است، يک غيرنظامی فلسطينی جان خود را از دست داد.

اين رويداد يک روزپس از آن اتفاق افتاد که حماس اعلام کرده بود سخنگوی گروه ارتش اسلام را بازداشت کرد. از زمانی که حماس درماه گذشته کنترل نوار غزه را در دست گرفت، تنش های ميان اين گروه و ارتش اسلام افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG