لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

دستيار پوتين مذاکرات سختی را برای او و پرزيدنت بوش درهفته آينده پيش بينی ميکند


يک دستيار ارشد ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد رهبر روسيه و پرزيدنت بوش با موضوع ها مسائلی دشوار در مذاکرات روز های يکشنبه و دوشنبه خود، که در خانه فاميلی بوش انجام خواهد گرفت، روبرو خواهند شد.

سرگئی پريخودوک مشاور آقای پوتين در سياست خارجی به خبرگزاريهای روسی گفته است اميدوار است مذاکرات کنيبانکپورت در ايالت مين در شمال شرقی آمريکا به همکاريهای بيشتر در مورد امنيت بين المللی منجر شود. اين مقام روسی همچنين انتقاد آمريکا از عقب گرد دموکراسی در روسيه را، مغرضانه و نامنصفانه توصيف کرد.

مقامات آمريکائی از بدرفتاری و شدت عمل فزاينده عليه فعالان سياسی در روسيه، و نيز محدوديت های وضع شده عليه گروههای غير دولتی در آن کشور ابراز نگرانی کرده اند.

دو کشور همچنين در باره آينده استان جدائی طلب کوسووی صربستان و برنامه های آمريکا برای استقرار سيستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک اختلاف نظر دارند. مشاور آقای پوتين اين سيستم را يک مسئله سياسی توصيف کرده است نه نظامی.

مقامات آمريکائی ميگويند سيستم دفاع موشکی برای مقابله با حملات احتمالی دولت هائی قانون شکن نظير دولت های ايران و کره شمالی است. روسيه اين سيستم را تهديدی برای امنيت خود ميداند و ميگويد می تواند به يک مسابقه جديد تسليحاتی منجر شود.

در مورد کوسوو، امريکا و اتحاديه اروپا از پيشنهاد سازمان ملل متحد برای دادن استقلالی نظارت شده به کوسوو جانبداری ميکنند. اما روسيه با الحاق به متحد سنّتی خود صربستان با اين برنامه مخالف کرده است.

XS
SM
MD
LG