لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

واکنش خشمانه مردم ايران به اعلام جيره بندی بنزين


دولت ایران جیره بندی بنزین را آغاز کرده است. هرچند ایران یکی از کشورهای عمده تولید کننده نفت است، اما با کمبود پالایشگاه روبرو است و چهل درصد بنزین مصرفی را وارد می کند.

وزارت نفت ایران اعلام کرد که رانندگان اتومبیل های شخصی اینک به دریافت یکصد لیتر بنزین در ماه محدود خواهند بود. اعلام جیره بندی بنزین، واکنش خشمانه ای را در تهران موجب شد. در حالی که رانندگان برای گرفتن بنزین صف کشیده بودند، ترافیک سنگینی به وجود آمد. معترضین جایگاه های فروش بنزین و اتومبیل ها را به آتش کشیدند. برخی علیه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری شعار دادند.

یک راننده به خبرگزاری آلمان گفت: احمدی نژاد چنان دلمشغول برنامه اتمی ایران شده که نیازهای اساسی مردم را از یاد برده است.

جیره بندی بنزین بر مشکلات اقتصادی که هم اینک مردم ایران را گرفتار کرده، و بالارفتن نرخ تورم و افزایش بیکاری از آن جمله است، می افزاید. افزون بر این، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دو قطعنامه، تحریم هائی را بر ایران، به دلیل خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و عدم پای بندی به تعهدات خود در پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، وضع کرده است. اینک آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت – بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آمریکا – در مورد تدوین سومین قطعنامه علیه ایران به رایزنی نشسته اند.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این مورد اظهار نطر کرد:
**** ما به بحث در این باره که چه عناصری باید در چنین قطعنامه ای گنجانده شوند و نوع تحریم ها چه باید باشد، ادامه می دهیم. و متاسفانه، آنچه ما خواهیم دید افزایش سخت گیری بر دولت ایران و نیز تاثیر آن بر مردم کشور خواهد بود. ایران پیشنهاد هائی را که شامل کمک به فراهم آوردن نیروی اتمی غیر نطامی و کمک اقتصادی، در صورت تعلیق فعالیت غنی سازی اورانیوم است، رد کرده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید این پیشنهاد هنوز به قوت خود باقی است، به این شرط که ایران خواسته های سازمان ملل متحد را انجام دهد و غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. او می گوید درغیر این صورت، ما همچنان بر نیاز به افزایش فشار تاکید خواهیم داشت.

XS
SM
MD
LG