لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

نمايش عمومی فيلم پرسپوليس در فرانسه شروع شد


محمد رضا شاهيد:

ازدیروزبا نمایش فیلم پرسپولیس که امسال جایره هیئت داوران جشنواره کن را نصیب خود کرد نقدها و معرفی فیلم در ابعاد وسیع به چشم میخورد وا گر بگوئیم تفاوت نقد ها تنها در نحوه تعریف وتمجید از فیلم ودرواقع نقاشی و نوشتارمرجان ستراپی است،اغراق نشده است .

ونسان پارنوگارگردان، خط اصلی وفکری مرجان ستراپی را درفیلم دنبال کرده است ، نوعی تراژدی که اغلب میشود آن را کمدی انگاشت .شاید همین نگاه بود که داستان های خانم ستراپی را جذاب و هر چار جلد کتاب را خواندنی ساخت .

فیلم پرسپولیس در دویست سالن در سینماهای فرانسه و در شهرهای بزرگ و کوچک به نمایش گذاشته شده است.

داستان پرسپولیس را دیگر همه میدانند ،حتی آنهائیکه کتاب را نخوانده اند ، روایت و نگاه دختر بچه ای کوچک که زندگی و جامعه اش را درطول رشد خود بارها زیرسئوال میبرد و برای همین خواننده وحالا تماشاگر فیلم،از تیزهوشی راوی که مرجان ستراپی است لذت میبرد.

خود او میگوید پس از انتشار چهارجلد کتابش هرگزبه فکر ساختن فیلمی دراین باره نیفتاد اما دیگران بارها این پیشنهاد را با او مطرح کردند بخصوص کمپانی های سازنده فیلم در امریکا.

در فیلم پرسپولیس برای صدا گذاری سه بازیگرسرشناس فرانسوی بلافاصله آمادگی خود رااعلام کردند کاری که پیشترانجام نداده بودند ، کاترین دونوو،شیرآ ماسترویانی ودانیل داریو که نامشان اعتبار است .

فیلم نود و پنج دقیقه ومانند کتاب سیاه و سفید ساخته شده اما همین خود رنگ فیلم است . رنگ ومحتوائی که دولت جمهوری اسلامی وقتی خبر حضور فیلم را در جشنواره کن شنید ابراز ناخشنودی نمود و حتی آن راتوطئه سیاسی لقب داد.

در سال دوهزاروسه با مرجان ستراپی درمحل کارش گفتگوئی داشتیم که درسایت جستجوگرگوگل با قراردادن نام ستراپی دسترسی به آن میسر میشود.

در چهل وهشت ساعت گذشته کمتر روزنامه ویا مجله ای است که مطلبی مفصل را به فیلم اختصاص نداده باشد .ازهمین حالا انتظارمیرود فیلم با فروش خوبی روبرو شود.ازطرف دیگرفروش فیلم فقط به فرانسه خلاصه نمیشود و دو تهیه کننده فرانسوی با سرمایه نسبتا کمی که برای فیلم گذاشتند ( سه میلیون یورو) راه همواری را پیش رو دارند،

گفته میشود ونسان پآرنو و مرجان ستراپی خیال دارند همکاری هنریشان را دنبال کنند.

مرجان ستراپی انقلاب را زندگی کرد و امروز تحسینی که شامل این هنرمند میشود برای اینست که گفتن متفاوتی را بکار گرفت و توانست صدا باشد وبگوید پرسپولیس برای ایران وابرانی است

XS
SM
MD
LG