لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

لايحه اصلاحات درقوانين مهاجرتی آمريکا درسنا متوقف شد


سنای آمريکا رسيدگی به لايحه اصلاحات جامع در قوانين مهاجرتی را ، که قويا مورد حمايت پرزيدنت بوش بود و به قريب دوازده ميليون مهاجر غير قانونی وضعيت قانونی ميداد، متوقف ساخته است. چهل و شش سناتور امروز به کفايت مذاکرات در باره اين لايحه و مطرح ساختن آن برای رای گيری نهائی، و پنجاه و سه سناتور عليه آن رای دادند. حال آنکه برای چنين اقدامی دست کم شصت رای موافق ضروری بود.

هری ريد رهبر اکثريت در سنای آمريکا گفته بود اگر لايحه امروز تصويب نشود آنرا از دستور جلسه خارج خواهد کرد.

لايحه اصلاحات در قوانين مهاجرتی، که مشترکا توسط گروهی از سناتورها و نمايندگان دولت بوش تدوين شده است، حاوی موادی است که می تواند ميلونها مهاجر غير قانونی را در مسير منجر به کسب تابعيت در آمريکا قرار دهد. اين لايحه همچنين اجرای يک برنامه موقت موسوم به کارگران ميهمان ، و وضع و اعمال تدابير شديد تر امنيتی در مرزها را توصيه ميکند.

بعضی از جمهوريخواهان ميگويند لايحه به مهاجران غير قانونی بخشودگی ميداد که بنوبه خود عملی غير منصفانه در مورد کسانی است که با رعايت موازين قانونی به آمريکا مهاجرت ميکنند.

پرزيدنت بوش که اصلاحات در قوانين مهاجرتی را يکی از مهم ترين بخش های سياست داخلی خود اعلام کرده است برای پيشبرد لايحه و تصويب آن شخصا وارد صحنه شده بود. اما رای گيری امروز به احتمال قوی بمنزله آخرين رای گيری برای تصويب چنين لايحه ای تا پايان دوره رياست جمهوری او خواهد بود.

XS
SM
MD
LG