لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

کتاب جديد شورای سياست خارجی آمريکا: رويارويی با تهران


شورای سیاست خارجی آمریکا (AFPC) به منظور معرفی کتاب تازه خود، کنفرانسی مطبوعاتی در باشگاه ملی مطبوعات برگزار کرد. این کتاب با عنوان "رویارویی با تهران: استراتژیهای برخورد با رژیم جمهوری اسلامی" چگونگی برخورد با ایران به عنوان یکی از بزرگترین خطراتی که امنیت آمریکا و جهان را تهدید می کند در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

بهنود مکری برنامه ساز و خبرنگار صدای آمریکا نيز در این جلسه حاضر بود و گزارش او را می خوانیم:

ایلان برمن Ilan Bermanمعاون این مرکز تحقیقاتی و ویراستار کتاب، با معرفی تام ریج ، رئیس پیشین سازمان امنیت داخلی ایالات متحده، کنفرانس را آغاز کرد.

تام ریج که دوبار به سمت فرمانداری ایالت پنسیلوانیا برگزیده شده و نخستین وزیر امنیت ملی آمريکا بوده است، در مورد خطرات جمهوری اسلامی که نه تنها آمریکا بلکه جهان آزاد را تهدید می کند سخن گفت. او ضمن اشاره به اینکه ایران در انزوای سیاسی قرار گرفته و از دنیای آزاد فاصله می گیرد گفت احمدی نژاد با اعمال نابخردانه و مستبدانه ، به منافع کشور خود لطمه وارد می کند و در این میان برنامه سرّی هسته ای ایران نیز جامعه بین المللی را به سمت این باور سوق داده است که ایران در پی دستیابی به سلاح اتمی است.

به عقیده تام ریج ، بهترین راه حلی که آمریکا باید در این زمینه پیش گیرد اعمال تحریمهای گسترده اقتصادی علیه ایران است. تام ریج درسخنانش بارها تأکید کرد که حمله نظامی آخرین گزینه برای حل بحران موجود است و دیپلماسی و مذاکرات سیاسی بهترین روش برای دست یابی به تفاهمی مشترک در جهت رفع صلح آمیز این مشکل است. تام ریج گفت فعالیتهای هسته ای ایران ، روندی غیر دموکراتیک را در خاورمیانه پدید آورده وفضایی متشنج و نا آرام را در منطقه ایجاد خواهد کرد.

ایلان برمن معاون مرکز تحقیقاتی شورای سیاست خارجی آمریکا ، در سخنان خود به جنبه های مختلف بحران موجود پرداخت و راههای مقابله با سیاستهای فعلی جمهوری اسلامی را تشریح کرد. او نیز مانند تام ریج بر اهمیت گفتگوهای دو جانبه تأکید کرد و گزینه نظامی را آخرین راه حل موجود دانست.

برمن ضمن مقایسه بحران ایران با دوران جنگ سرد و حضور شوروی سابق گفت آمریکا اطلاعات دقیق و کاملی از جزئیات برنامه هسته ای ایران ، ساختار دولتی کشور، و عقلانیت این حکومت در دست ندارد و این در حالی است که در دوران جنگ سرد، آمریکا آگاهی و اطلاعات لازم و کافی را از شوروی در دست داشت.

ایلان برمن گفت ایران باید جزئیات برنامه هسته ای خود را در اختیار جامعه جهانی قرار دهد و با سازمانهای بین المللی در این زمینه همکاری کند. او گفت آمریکا نیز باید دیدگاه خود را نسبت به ایران و مسائل آن گسترش دهد و به طور واضح نتایج ناشی از عدم همکاری جمهوری اسلامی با جامعه جهانی و خطرات احتمالی بحران موجود را بیان کند.

ایلان برمن تحریم اقتصادی را یک گزینه منطقی خواند و گفت دولت آمریکا می تواند از آسیب پذیری اقتصادی جمهوری اسلامی استفاده کرده و درآمدهای نفتی ایران را با مشکلات جدی مواجه کند. او گفت با وجود اینکه ایران از صادرکنندگان عمده نفت در جهان محسوب می شود، هنوز نیاز مبرمی به واردات فرآورده های نفتی دارد و هرگونه تحریم احتمالی، اقتصاد این کشور را با مشکلات جدی مواجه می کند.

برمن در بخش دیگری از سخنان خود به نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت جمهوری اسلامی کشوری است که پایه های حکومت آن بر ترس و وحشت و سرکوب مردم استوار است و آمریکا باید بر مشکلات داخلی مردم ایران هم تمرکز کند. او گفت در حال حاضر، آمریکا بيشتر توجه خود را به مسائل هسته ای ایران معطوف داشته است، و این باعث انحراف از مسأله نقض حقوق بشر در این کشور می شود، به عبارتی ، آمریکا باید مردم ایران را از حقوق فردی و شهروندی آنها آگاه کند و نظرات خود را به صورت شفاف و روشن در اختیار مردم ایران قرار دهد.

ایلان برمن گفت جاه طلبی ایران در پیگیری برنامه هسته ای خود ، جسارت دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس را نیز در این زمینه برانگیخته و مشکلات بسیاری را پدید آورده است. او گفت در سال ۲۰۰۲ ، ایران تنها کشور خلیج فارس بود که به فعالیتهای هسته ای می پرداخت ولی در حال حاضر ۹ کشور دیگر منطقه نیز در پی دستیابی به توانائی های هسته ای هستند.

ایلان برمن ضمن اشاره به نقش منفی ایران برامنیت و ثبات خاورمیانه گفت جمهوری اسلامی از گروههای ضد دموکراتیک و تروریستی در کشورهای همجوار حمایت می کند که بحرانهای موجود در لبنان، افغانستان و عراق نمونه های مشخصی در این زمینه هستند.

XS
SM
MD
LG