لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵

رئيس ستاد ارتش ترکيه: نياز به حمله به پ ک ک در خاک عراق


منابع امنيتی ترکيه می گويند نيروهای اين کشور درجريان زد وخوردی درنزديکی مرزعراق، هشت تن ازشورشيان جدائی خواه کرد را ازپای درآوردند.

به گفته منابع، اين زد وخورد روزچهارشنبه در استان سيرناک درجنوب خاوری ترکيه وبه عنوان بخشی ازعمليات جاری عليه شورشيان حزب کارگران کردستان ترکيه روی داد.

اين حادثه هنگامی روی می دهد که فرمانده نيروهای مسلح ترکيه بارديگراظهارداشته است برای نبرد با چريک های حزب کارگران کردستان که درعراق استقراردارند، ضرورت دارد عملياتی نظامی درآن سوی مرزها به مورد اجرا گذارده شود.

با این حال، ژنرال "یاشار بویوکانیت" روز چهارشنبه گفت دولت ترکیه ناچار خواهد بود رهنمودهائی برای چنین هجومی فراهم آورد. او در آوریل خواهان عملیات مرزی برای حمله به رزمندگان حزب کارگران کردستان شد. دولت ترکیه می گوید آنها از عراق به ترکیه حمله می کنند.

در اوائل ژوئن، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن از چریک های کرد می خواهد عملیات از شمال عراق را متوقف کند. اما آمریکا و عراق همچنین به ترکیه علیه عبور از مرز هشدار داده اند.

حزب کارگران ترکيه از سال ۱۹۸۴ برای بدست آوردن خودمختاری برای منطقه کردنشين در جنوب شرقی ترکيه با دولت مرکزی در زد و خورد است. تا بحال بيش از ۳۰ هزار نفر در اين خشونتها جان خود را از دست داده اند.

ايالات متحده، ترکيه و اتحاديه اروپا حزب کارگران ترکيه را يک گروه تروريستی می دانند.

XS
SM
MD
LG