لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

گروه بين المللی چهارگانه بلر را به عنوان نماينده مخصوص خود در خاورميانه برگزيد


گروه چهارگانه پيگيری روند صلح خاورميانه تونی بلر نخست وزيرپيشين بريتانيا را به عنوان نماينده خود برای ترويج صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان منصوب داشت.

سازمان ملل متحد، آمريکا، اتحاديه اروپا و روسيه که اعضای گروه چهارگانه را تشکيل می دهند، روز چهارشنبه چند ساعت پس ازاستعفای آقای بلر ازمقام خود به عنوان نخست وزيربريتانيا، انتصاب اورا به نمايندگی خود اعلام کردند.

گروه چهارگانه اعلام کرد رويدادهای اخير نوار غزه و کرانه باختری رود اردن ضرورت و فوريت دستيابی به صلح را درخاورميانه بيش ازهر وقت ديگری نشان داد.

آقای بلر در آخرين سخنرانی خود درمجلس عوام بريتانيا به عنوان نخست وزيراين کشور اظهار داشت هم اکنون اولويت مطلق درخاورميانه، دستيابی به راه حل ايجاد دو کشور درکناريکديگر برای رفع مناقشات ميان اسرائيل و فلسطينيان است.

پرزيدنت بوش ازانتصاب آقای بلراستقبال کرد و اظهارداشت نخست وزيرپيشين بريتانيا به فلسطينيان کمک خواهد کرد تا نهادهای سياسی واقتصادی مورد نياز را برای تاسيس يک کشور دمکراتيک و مستقل برقرارکنند.

گروه چهارگانه در سال ۲۰۰۳ طرح موسوم به نقشه راه صلح به اسرائيل و فلسطينيان ارائه داد. اجرای اين طرح تاکنون پيشرفت محسوس و عمده ای نداشته است.

XS
SM
MD
LG