لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

کنفرانس بين المللی پاريس درباره مسائل منطقه دارفور


برای بحث و بررسی راه های پايان دادن به خشونت های منطقه دارفور در سودان، کنفرانسی بين المللی در سطح بالا در پاريس گشايش يافت.

نيکولا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه طی سخنانی به نمايندگان شرکت کننده در کنفرانس خوش آمد گفت و اظهار داشت اگر سودان از همکاری با روند بين المللی صلح امتناع ورزد، جهان بايد برخورد قاطعانه ای با سودان به عمل آورد. آقای سارکوزی افزود سکوت درباره دارفور، کُشنده است.

بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد، کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا و وزيران امور خارجه و یا شخصيت های بلندپايه ای از چين، مصر، اتحاديه عرب و دست کم ۱۱ کشور اروپائی در کنفرانس بين المللی پاريس شرکت کرده اند. اما نه سودان و نه اتحاديه آفريقا هيچ کدام نمايندگانی را برای شرکت در اين کنفرانس اعزام نداشته اند.

رئيس جمهوری فرانسه پيش از آغاز اين کنفرانس، با وزير امور خارجه آمريکا ديدار و گفتگو کرد. سخنگوی آقای سارکوزی اظهار داشت طرفين در اين ديدار علاوه بر موضوع دارفور، درباره لبنان، افغانستان و ايران نيز مذاکراتی به عمل آوردند.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد جامعه بين المللی بايد کوشش های خود برای پايان دادن به خشونت های جاری در منطقه دارفور دو چندان سازد. خانم رايس اين نظر را امروز دوشنبه در پايان کنفرانس پاريس درباره منطقه دارفور ابراز داشت.

برنار کوشنر وزير امور خارجه فرانسه اظهار داشت شرکت کنندگان در اين کنفرانس حمايت خود را از اعزام يک نيروی حافظ صلح مشترک ۲۰ هزار نفری وابسته به سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا به منطقه دارفور مورد تاکيد قرار دادند. با اين حال چين بار ديگر با اِعمال تحريم و فشارعليه دولت سودان مخالفت کرد. چين با توجه به روابط بازرگانی گسترده خود با دولت خرطوم در زمينه های نفت واسلحه، به عنوان يک نيروی ميانجيگر در سودان تلقی می شود.

سازمان ملل متحد تخمين زده است از زمانی که شورشيان منطقه دارفور قيام خود را در سال ۲۰۰۳ آغاز کردند، تاکنون بيش از ۲۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و دو ميليون نفر آواره شده اند. اما سودان می گويد عده ای کمتر از ۱۰ هزار نفر کشته شده اند. سودان همچنين اتهامات مربوط به حمايت از شبه نظامیانی را که مسئول خشونت های دارفور شناخته شده اند، تکذيب کرده است.

خانم رايس ديروز يکشنبه طی سخنانی اظهار داشت جامعه بين المللی در مورد مسئوليت خود در قبال مردم منطقه دارفور با شکست مواجه شده است.

پرزيدنت بوش رئيس جمهوری آمريکا، اوضاع جاری در دارفور را نسل کشی توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG