لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

نشست گروه چهارگانه صلح خاورميانه سه شنبه آينده در بيت المقدس


اعضای گروه چهارگانه صلح خاورمیانه روز سه شنبه در بیت المقدس با یکدیگر ملاقات خواهند کرد. از زمانی که گروه حماس کنترل نوار غزه را به دست گرفته است، این نخسین بار است که چنین دیداری صورت می گیرد.

مقامات روز جمعه تایید کردند فرستادگانی از آمريکا، سازمان ملل متحد، روسیه و اتحادیه اروپا در باره جدیدترین تحولات منطقه به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

یک روز پیشتر، در روز دوشنبه، اهود اولمرت نخست وزیر اسرائيل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ناحیه ییلاقی شرم الشیخ در مصر به گفت و گو خواهند نشست، در این دیدار، نمایندگان مصر و اردن نیز حضور خواهند داشت.

اولمرت روز جمعه گفت او قصد دارد در جلسه روز دوشنبه حسن نیت خود را به محمود عباس ابراز دارد. انتظار می رود آزاد ساختن بخشی از حدود ۶۰۰ میلیون دلار درآمدهای مالیاتی، که اسرائیل پرداخت آنرا وقتی حماس به درت رسید متوقف ساخت، از جمله پیشنهاد های اولمرت باشد. همچنین ممکن است اسرائیل محدودیت های مسافرت و تجارت در کرانه غربی را کاهش دهد.

وجود دو دولت فسطینی، یکی در غزه، به رهبری حماس، و یکی در کرانه غربی به رهبری جناح فتح، کوشش های صلح را دشوار می سازد. آمريکا، اسرائیل و کشورهای میانه رو عرب سعی دارند محمود عباس را تقویت کنند.

XS
SM
MD
LG