لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

يک واعظ سرشناس در ايران ميگويد فتوای قتل رشدی به قوت خود باقی است


امروز همزمان با تظاهرات صدها نفر در خيابانهای اسلام آباد، پايتخت پاکستان، عليه اقدام بريتانيا در اعطای لقب شواليه به سلمان رشدی، در کشمير هند نيز صاحبان کسب و کار به همين مناسبت مغازه ها و دفاتر کار خود را بسته بودند. معترضين آدمک های پارچه ای آقای رشدی را در اغلب شهرهای پاکستان سوزاندند و رهبران پارلمان اين کشور نيز از بريتانيا خواستند لقب شواليه را از آقای رشدی پس بگيرد. در سريناگار، پايتخت تابستانی کشمير هند مدارس نيز به درخواست گروه اسلامی جدائی طلب جمعيت المجاهدين بسته شده بود.

در ايران، احمد خاتمی، يکی از وعاظ سرشناس امروز گفت فتوای قتل آقای رشدی کماکان معتبر است و عوض شدنی نيست.

کتاب داستانی آقای رشدی موسوم به آيه های شيطانی در سال ۱۹۸۸ موجب خشم بسياری از مسلمانان شد و آيت الله خمينی رهبر فقيد انقلاب اسلامی در سال ۱۹۸۹ فتوائی صادر کرد که به مسلمانان دستور ميدهد آقای رشدی را به قتل برسانند.

مقامات بريتانيا از اعطای لقب شواليه به آقای رشدی دفاع کرده اند و ميگويند وی برای کارنامه ادبی اش مورد تجليل قرار گرفته است.

ديروز يک گروه از روحانيون پاکستانی در واکنش به اقدام بريتانيا در دادن لقب شواليه به آقای سلمان رشدی نويسنده، به اسامه بن لادن رهبر شبکه تروريستی القاعده لقب مذهبی سيف الله دادند که به معنای شمشير خداست.

ايران بر اساس توافقی با بريتانيا در سال ۱۹۹۸ فتوای قتل رشدی را کنار گذاشت اما روحانيون تندرو کماکان از مسلمانان خواستار قتل او هستند و ميگويند فتوا لغو شدنی نيست.

XS
SM
MD
LG