لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

مذاکره کننده ارشد اتمی آمريکا در سفری غيرمنتظره به کره شمالی رفت


مذاکره کننده ارشد اتمی آمريکا سفر غير منتظره به کره شمالی انجام داده است که در آستانه مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی پيونگ يانگ صورت گرفته است و دو روز طول می کشد.

کريستوفر هيل ، مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا ارشد ترين مقام آمريکائی است که طی پنج سال اخير به کره شمالی سفر کرده است. وی قرار است با کيم کی کوان قائم مقام وزارت امورخارجه کره شمال ملاقات کند.

آقای هيل پيش از آنکه از ژاپن راهی کره شمالی شود گفت مهم است که زمان های از دست رفته در مسئله اتمی کره شمالی جبران شود. وی قبلا گفته بود انتظار ميرود مذاکرات شش جانبه در اوايل ماه آينده از سر گرفته شود.

در همين حال چين اعلام کرده است که وزير امورخارجه آن کشور روز دوم ژوئيه به کره شمالی خواهد رفت.

کره شمالی روز شنبه اعلام کرد به بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی اجازه ميدهد مجددا وارد آن کشور شوند. اين يکی از الزامات توافق فوريه در مورد خلع سلاح اتمی کره شمالی است. تحولات اخير پس از آن رخ ميدهد که انتقال بيست و پنج ميليون دلار پول های مسدود شده کره شمالی در يک بانک ماکائو به آن کشور مورد تائيد قرار گرفت. کره شمالی قول داده بود رآکتور اصلی اتمی خود را تا نيمه آوريل ببندد اما بعدا امتناع ورزيد و اقدام در اين زمينه را به پس گرفتن پولهای مسدود شده موکول کرد. آقای هيل روز سه شنبه گفت پولهای مورد اختلاف به حساب کره شمالی در يک بانک روسيه واريز شده است.

XS
SM
MD
LG