لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

روحانيون پاکستانی درواکنش به شواليه شدن رشدی به بن لادن لقب سيف الله دادند


در پاکستان يک گروه از روحانيون مسلمان تصميم گرفته اند در واکنش به اقدام بريتانيا که به سلمان رشدی نويسنده لقب شواليه داده است، به اوسامه بن لادن، رهبر شکبه تروريستی القاعده، لقب سيف الله بدهند که به معنای شمشير خداست.

اين تصميم که امروز توسط شورای علمای پاکستان اتخاذ و اعلام شد تازه ترين مورد اعتراض عليه آقای رشدی است که در سال ۱۹۸۹ با نوشتن کتاب داستانی موسوم به آيه های شيطانی، موجی از خشم را در ميان بسياری از مسلمانان برانگيخت.

مقامات بريتانيائی ميگويند لقب شواليه را برای تجليل از کارنامه ادبی آقای رشدی به وی داده اند و جان ريد وزير کشور بر ضرورت حراست از آزادی بيان و عقيده در ادبيات و سياست تاکيد گذاشته است.

بسياری از مسلمانان کتاب داستانی آيه های شيطانی آقای رشدی را کفرگوئی و توهين به اسلام توصيف کرده اند.

پاکستان و مالزی اخيرا صحنه تظاهرات عليه تصميم بريتانيا در اعطای لقب شواليه به آقای رشدی بوده است. بريتانيااين لقب را روز شنبه به آقای رشدی داد.

پاکستان و ايران با احضار سفيران بريتانيا به اين تصميم اعتراض کرده اند.

رشدی در سال ۱۹۸۹ در واکنش به فتوای قتلش که توسط آيت الله خمينی رهبر فقيد انقلاب اسلامی ايران صادر شده بود، مجبور به زندگی در خفا شد. ايران در سال ۱۹۹۸ در چارچوب توافقی با بريتانيا فتوا را ملغی شده دانست. اما روحانيون تندرو کماکان خواستار قتل آقای رشدی هستند و ميگويند فتوا لغو شدنی نيست.

XS
SM
MD
LG